A befektetések özöne a román pénznem további erősödését eredményezheti.
A lej a világ legjobban teljesítő devizája az idei év eddig eltelt időszakában. A hazai fizetőeszköz ugyanis több mint 20 százalékot erősödött a dollárral szemben, ezt elsősorban a külföldi befektetések segítették elő. A dollárral szembeni rekordárfolyamot a lej idén november 28-án érte el, azt követően, hogy Németország ratifikálta Románia csatlakozási szerződését, zöld utat adva az integrációhoz. Ezen a napon a lej 0,60 százalékkal erősödött a dollárhoz viszonyítva, így az árfolyam a 2,638 lejes minimumrekordra csökkent. Ilyen „olcsó” nem volt a dollár 2001 januárja óta.
2006. december 13., 00:002006. december 13., 00:00
November 28-án rekordolcsó volt az euró is, a lej ezen a napon 0,38 százalékkal erősödött az euróhoz képest, amelynek árfolyama 3,4692 lejre esett vissza, s azóta is több alkalommal csökkent.
Tovább gyorsít gazdaság
A lej erősödése azzal is összefüggésben áll, hogy az ország gazdasága idén a harmadik negyedévben 8,3 százalékkal bővült, a tavalyi 2,4 százalékos növekedés után. A harmadik negyedévben a külkereskedelmen kívül minden más összetevő pozitívan járult hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez. A végfogyasztás 11,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 11,5 százalékos és az első negyedévi 10, 2 százalékos többlet után. Ezen belül a lakossági fogyasztás 12,4 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél, a második negyedévi 12,7 százalékos és az első negyedévi 10,9 százalékos gyarapodás után. A legfrissebb adat szerint szeptemberben a nettó átlagbér 860 lej, ami 16,8 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. Ez tizenkét hónapra számolva 10,7 százalékos reálbér-emelkedést adott. A harmadik negyedévben a beruházások 15,6 százalékkal gyarapodtak az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 12,2 százalékos és az első negyedévi 11,4 százalékos éves többlet után. Az export növekedése viszont a szakértők véleménye szerint igen szerényen javult: az egy évvel azelőttihez viszonyítva 11,0 százalékra a második negyedévi 10,5 százalékos ütemről, az első negyedévi, 13 százalékos bővülés után. A behozatal ellenben továbbra is ütemesebben bővül: 21,2 százalékos volt az éves többlet a második negyedévi 18,0 százalék és az első negyedévi, 18,7 százalékos éves többlet után. Noha közvetlenül nem használ a GDP növekedésének, az importnak az exportét messze meghaladó növekedését közgazdászok jelenleg nem tartják vészesnek, mert ez nem csak a növekvő lakossági fogyasztásnak, hanem a gyorsan szaporodó külföldi beruházásoknak is a következménye, ami - a korábbi szlovák példához hasonlóan - támogathatja a jövőre EU-taggá váló Románia további gazdasági fejlődését.
Az erősödés folytatódik
A gazdasági és pénzügyi elemzők úgy ítélik meg, hogy a lej erősödése jövőre tovább folytatódhat, mivel az uniós csatlakozástól a közvetlen külföldi beruházások megduplázódása várható. A fejlődő régiókban hétmilliárd dolláros befektetést kezelő frankfurti Deka Investment GmbH szakértője, Oliver Kastner szerint számos, romániai érdekeltséggel nem rendelkező befektető az uniós csatlakozás után fogja megtenni ezt a lépést. A Deka Investment befektetési portfoliójában Románia öt százalékkal szerepel. Az idei év első kilenc hónapjában 4,9 milliárd euro közvetlen külföldi befektetés érkezett Romániába a tavalyi azonos időszak 3,7 milliárdja után. Az elemzők az idei évre rekord mértékű, 8 milliárd eurós külföldi tőkebeáramlásra számítanak.
Tovább lassult az infláció
Novemberben átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly novemberben - jelentették tegnap az Országos Statisztikai Hivatalban. A tervezettől messze elmaradó kormánykiadások és a nagy import okozza, hogy a beruházások és a lakossági fogyasztás táplálta meredek gazdasági növekedés dacára csökken az infláció. Az infláció elleni küzdelem jegyében a Román Nemzeti Bank (BNR) az idén kétszer emelte alapkamatát, összesen 1,25 százalékponttal 8,75 százalékra, és októberben megszigorította a kölcsönzés feltételeit a magánszemélyek számára. Októberben már 4,8 százalékosra csökkent a tizenkét havi infláció a szeptemberi 5,5 százalékról, az augusztusi 6,0 százalék és a júliusi 6,2 százalék után. Augusztus óta alacsonyabb az infláció, mint bármikor a rendszerváltás óta. A központi bankban most már elérhetőnek vélik az év végi célt, tekintettel a korábbi kamatemelések hatására. Év végére 4-6 százalékos, jövőre 3-5 százalékos, 2008 végére pedig 2,8-4,8 százalékos a központi bank célsávja a tizenkét havi inflációra.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.