Lej, a legerősebb deviza

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

A befektetések özöne a román pénznem további erősödését eredményezheti. A lej a világ legjobban teljesítő devizája az idei év eddig eltelt időszakában. A hazai fizetőeszköz ugyanis több mint 20 százalékot erősödött a dollárral szemben, ezt elsősorban a külföldi befektetések segítették elő. A dollárral szembeni rekordárfolyamot a lej idén november 28-án érte el, azt követően, hogy Németország ratifikálta Románia csatlakozási szerződését, zöld utat adva az integrációhoz. Ezen a napon a lej 0,60 százalékkal erősödött a dollárhoz viszonyítva, így az árfolyam a 2,638 lejes minimumrekordra csökkent. Ilyen „olcsó” nem volt a dollár 2001 januárja óta.

2006. december 13., 00:002006. december 13., 00:00

November 28-án rekordolcsó volt az euró is, a lej ezen a napon 0,38 százalékkal erősödött az euróhoz képest, amelynek árfolyama  3,4692 lejre esett vissza, s azóta is több alkalommal csökkent.

Tovább gyorsít  gazdaság

A lej erősödése azzal is összefüggésben áll, hogy az ország gazdasága idén a harmadik negyedévben 8,3 százalékkal bővült, a tavalyi 2,4 százalékos növekedés után. A harmadik negyedévben a külkereskedelmen kívül minden más összetevő pozitívan járult hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez. A végfogyasztás 11,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 11,5 százalékos és az első negyedévi 10, 2 százalékos többlet után. Ezen belül a lakossági fogyasztás 12,4 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél, a második negyedévi 12,7 százalékos és az első negyedévi 10,9 százalékos gyarapodás után. A legfrissebb adat szerint szeptemberben a nettó átlagbér 860 lej, ami 16,8 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. Ez tizenkét hónapra számolva 10,7 százalékos reálbér-emelkedést adott. A harmadik negyedévben a beruházások 15,6 százalékkal gyarapodtak az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 12,2 százalékos és az első negyedévi 11,4 százalékos éves többlet után.
Az export növekedése viszont a szakértők véleménye szerint igen szerényen javult: az egy évvel azelőttihez viszonyítva 11,0 százalékra a második negyedévi 10,5 százalékos ütemről, az első negyedévi, 13 százalékos bővülés után. A behozatal ellenben továbbra is ütemesebben bővül: 21,2 százalékos volt az éves többlet a második negyedévi 18,0 százalék és az első negyedévi, 18,7 százalékos éves többlet után. Noha közvetlenül nem használ a GDP növekedésének, az importnak az exportét messze meghaladó növekedését közgazdászok jelenleg nem tartják vészesnek, mert ez nem csak a növekvő lakossági fogyasztásnak, hanem a gyorsan szaporodó külföldi beruházásoknak is a következménye, ami - a korábbi szlovák példához hasonlóan  - támogathatja a jövőre EU-taggá váló Románia további gazdasági fejlődését.

Az erősödés folytatódik

A gazdasági és pénzügyi elemzők úgy ítélik meg, hogy a lej erősödése jövőre tovább folytatódhat, mivel az uniós csatlakozástól a közvetlen külföldi beruházások megduplázódása várható. A fejlődő régiókban hétmilliárd dolláros befektetést kezelő frankfurti Deka Investment GmbH szakértője, Oliver Kastner szerint számos, romániai érdekeltséggel nem rendelkező befektető az uniós csatlakozás után fogja megtenni ezt a lépést. A Deka Investment befektetési portfoliójában Románia öt százalékkal szerepel.
Az idei év első kilenc hónapjában 4,9 milliárd euro közvetlen külföldi befektetés érkezett Romániába a tavalyi azonos időszak 3,7 milliárdja után. Az elemzők az idei évre rekord mértékű, 8 milliárd eurós külföldi tőkebeáramlásra számítanak.


Tovább lassult az infláció

Novemberben átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly novemberben - jelentették tegnap az Országos Statisztikai Hivatalban. A tervezettől messze elmaradó kormánykiadások és a nagy import okozza, hogy a beruházások és a lakossági fogyasztás táplálta meredek gazdasági növekedés dacára csökken az infláció. Az infláció elleni küzdelem jegyében a Román Nemzeti Bank (BNR) az idén kétszer emelte alapkamatát, összesen 1,25 százalékponttal 8,75 százalékra, és októberben megszigorította a kölcsönzés feltételeit a magánszemélyek számára. Októberben már 4,8 százalékosra csökkent a tizenkét havi infláció a szeptemberi 5,5 százalékról, az augusztusi 6,0 százalék és a júliusi 6,2 százalék után. Augusztus óta alacsonyabb az infláció, mint bármikor a rendszerváltás óta. A központi bankban most már elérhetőnek vélik az év végi célt, tekintettel a korábbi kamatemelések hatására. Év végére 4-6 százalékos, jövőre 3-5 százalékos, 2008 végére pedig 2,8-4,8 százalékos a központi bank célsávja a tizenkét havi inflációra.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket