Fotó: Facebook/OMV Petrom
Az amerikai ExxonMobil és az osztrák OMV Petrom várhatóan 2020–2021-ben kezdi el kitermelni a fekete-tengeri földgázt, és évente 6 milliárd köbméter gáz felszínre hozását tervezik a Neptun talapzatból – mondta Sorin Gal, a romániai ásványkincsek kitermelését szabályozó kormányzati ügynökség vezérigazgatója kedden.
2018. február 20., 16:192018. február 20., 16:19
2018. február 20., 16:472018. február 20., 16:47
Egy bukaresti energiaügyi konferencián a vezérigazgató az Agerpres hírügynökség szerint elmondta: az amerikai vállalatnak 2018 novemberében kellene jeleznie, hogy a projekt a következő szakaszába lép. Hozzátette, a kitermelés tervezett mennyisége, az évi 6 milliárd köbméter gáz több mint a felét teszi ki a romániai éves 10–11 milliárd köbméteres gázfogyasztásnak.
Romániában évente 11 milliárd köbméter gázt termelnek ki. Az elmúlt években több gázlelőhelyet találtak a Fekete-tenger alatt, Sorin Gal becslése szerint – ha valamennyi kitermelése elkezdődik – akkor 2025-ig Románia 18-20 milliárd köbméterre növelheti földgázkitermelését.
A fekete-tengeri földgázról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárgyalt február elején Bukarestben, és bejelentette: Románia 2020-ra megteremti a Magyarországra irányuló gázexport műszaki feltételeit, 2022-től pedig lehetőség nyílik jelentős mennyiségű, a Fekete-tengeren kitermelt gáz Magyarországra szállítására, miután magyar vállalatok kötötték le a gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Orbán Viktor kormányfő szerint hamarosan létrejön az a kétoldalú megállapodás, amely a következő 15 évre több mint 4 milliárd köbméternyi gáz Magyarországra történő bevitelét teszi lehetővé Romániából.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!