Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Januárban a román építőipari termelés volumene 14,7 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint éves viszonylatban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 20., 15:092024. március 20., 15:09
A naptárhatástól megtisztított adatok 15 százalékos csökkenést mutatnak 2023 januárjához képest.
A naptárhatástól megtisztított adatok a termelési volumen 53,2 százalékos csökkenését mutatják a lakóépületeknél, az infrastrukturális építményeknél és a nem lakás jellegű épületeknél 7,6, illetve 6,4 százalékkal nőtt a termelés.
Kevesebb új lakást adtak át Romániában tavaly, mint egy évvel korábban, amire nem volt példa az elmúlt évtizedben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Decemberhez képest a nyers adatok a januári építőipari termelés 77 százalékos, a naptárhatástól megtisztított adatok pedig a 34,2 százalékos csökkenését mutatják.
Közben az Az Európai Unióban Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán közzétett adataiból arra derült fény, hogy az építőipari termelés 1 százalékkal csökkent, az euróövezetben 0,5 százalékkal nőtt 2024 januárjában 2023 decemberéhez mérten.
Éves összevetésben 2024 januárjában az építőipari termelés 0,8 százalékkal gyarapodott az euróövezetben és 0,1 százalékkal az Európai Unióban.
A legjelentősebb mértékben Magyarországon (17,1 százalék), Spanyolországban (15,1 százalék) és Portugáliában (3,9 százalék) nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábban jegyzett adatokhoz mérten. A legnagyobb visszaesést Hollandia (mínusz 15,7 százalék), Románia (mínusz 14,7 százalék) és Szlovákia (mínusz 12,8 százalék) regisztrálta.
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!