Üdítő kivétel. Hargita megye legnagyobb vállalkozása a borszéki ásványvizet is palackozó Romaqua
Fotó: Facebook/Borsec
Külföldi tőkéjű a legtöbb romániai megye legnagyobb üzleti forgalmat produkáló vállalkozása, de üde kivételek is vannak. Az erdélyi megyék helyzetét mutatjuk meg az Economica.net elemzése alapján.
2020. november 05., 12:092020. november 05., 12:09
2020. november 05., 12:122020. november 05., 12:12
Többségében külföldi tőkéjű vállalkozások dominálnak, ha azt vizsgáljuk, mely romániai megyében melyik a legnagyobb üzleti forgalommal rendelkező cég – derül ki az Economica.net gazdasági portál elemzéséből, amelyet az Országos Cégjegyzék és a vállalkozások adóhatósághoz benyújtott mérlegei alapján készítettek.
Ilyen kivételt jelent egyebek mellett Hargita megye, ahol a Romaqua Group a piacvezető, miután 2019-ben 843,88 lejes üzleti forgalmat valósított meg. A szomszédos Kovászna megyében viszont már a görög Olympus kezében lévő tejgyár, a Fabrica de Lapte Brașov Rt. a legnagobb vállalkozás, amely 509,47 millió lejes nettó bevétellel zárta a tavalyi évet. Maros megyében a szintén külföldi többségi tulajdonban levő E.ON Energie Romania Rt. a listavezető több mint 4 milliárd lejes forgalmával.
Brassó megyében a svéd tulajdonban lévő, autóbiztonsági berendezéseket gyártó Autoliv romániai kirendeltsége a listavezető 3,89 milliárd lejjel.
Szeben megyében a román állami tulajdonban lévő Romgaz a legnagyobb vállalkozás, ha az üzleti forgalmat vesszük alapul, 4,92 milliárd lejjel. Szilágy megyében viszont a luxemburgi központú acélgyártó Tenaris tulajdonában lévő Silcotub a legnagyobb 2,39 milliárd lejes bevételével, Bihar megyében pedig 1,71 milliárd lejjel a kanadai székhelyű Celestica vállalkozása a listavezető.
Szatmár megyében a svájci Autonet Group Holding tulajdonában lévő Autonet Import Kft. a legjelentősebb a maga 1,52 milliárd lejes forgalmával, Beszterce-Naszód megyében pedig a német Leoni Wiring Systems romániai kirendeltsége 1,24 milliárd lejjel.
Fehér megyében a német Daimler-csoport kezében lévő szászsebesi Star Assembly Kft. a piacvezető 77,2 milliárd lejes bevétellel, Temes megyében az ott bejegyzett Profi üzletlánc a legnagyobb 7,26 milliárd lejes üzleti forgalommal, Hunyad megyében a szászvárosi Philips Orăștie Kft. 905,45 millió lejjel, Krassó-Szörény megyében pedig a Bordnetze Kft. 1,1 milliárd lejjel.
Az elemzésből hiányzik Arad megye, mivel az elemzés elkészülésének időpontjáig a 2018-as listavezető Takata Romania autóalkatrész-gyártó nem adta le 2019-es mérlegét, és az Economica.net megkeresésére sem közöltek adatokat.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás