Fotó: Közlekedésügyi minisztérium
A kudarcok autópályájának is lehetne nevezni a még papíron sem létező A13-as sztrádát. Bár az eredeti határidők szerint 2023 januárjára el kellett volna készülnie a megvalósíthatósági tanulmánynak és a műszaki tervdokumentációnak, még mindig ott tartunk, hogy a megduplázott keretösszeg ellenére sem vállalkozik senki a munkára.
2023. február 01., 20:252023. február 01., 20:25
A legújabb határidő január 31-e volt, a licitet automatikusan semmissé nyilvánította a közbeszerzések elektronikus rendszere (SEAP – e-licitatie.ro). Az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda megvalósíthatósági tanulmányának elkészítéséről szóló szerződést 2020. május 22-én írták alá az Országos Közútkezelő Társaság (CNAIR) és az első versenytárgyalásból győztesként kikerült Search Corporation Kft. & Primacons Group Kft. képviselői. A szerződés értéke áfa nélkül 20,09 millió lej volt.
Arra hivatkoztak, hogy az eredetileg előirányzott keret nem fedezi a geotechnikai tanulmányok elkészítésével járó kiadásokat.
Egyelőre meg sem lehet becsülni, hogy mekkora késéssel épülhet meg a Brassót Kovászna megyén át Bákóval összekötő A13-as autópálya, miután a tervezéssel megbízott vállalat kérte a szerződés felbontását.
A CNAIR tavaly novemberben újra meghirdette a versenytárgyalást. Az új kiírásra pedig több mint megduplázta az összeget, az új szerződés értékét 45 és 53 millió lej közöttire becsülték. A szerződés határideje 28 hónap, amiből az első 24 hónap alatt el kell készülnie a megvalósíthatósági tanulmánynak.
tény, hogy érdeklődők voltak, akik még részleteket igényeltek, így a licitet felfüggesztették, majd január 31-ére tolták ki a pályázatok benyújtási határidejét.
A pályázatok benyújtási határidejének utolsó napján, hétfőn fel kellett függeszteni a Brassót a Székelyföldön, Háromszéken át Bákóval összekötő autópálya tervdokumentációjának elkészítésére kiírt pályázatot.
A közbeszerzések elektronikus rendszerében megtalálható tájékoztatás szerint azonban a licitet automatikusan semmissé nyilvánították, miután a január 31-ei határidőig „egyik ajánlattevő sem kódolta a pénzügyi ajánlatot vagy nem adott választ valamennyi kiértékelési tényezőre”.
A CNAIR szerint a projekt összetettsége állhat a történtek mögött. „Még nincs magyarázatunk. Egyszerűen nem nyújtottak be ajánlatokat.
– válaszolták a közútkezelő képviselői az Economica.net gazdasági portál megkeresésére.
Mint ismeretes, a Brassó–Bákó-autópálya tervezett hossza 162 kilométer, a kiindulási pontja Erdélyben a feketehalomi csomópont. Innen Kovászna megyén keresztül halad majd tovább Moldva irányába. Marcel Boloş európai beruházásokért felelős miniszter tavaly bejelentette: az A13-as jelzésű sztráda kivitelezését is bevonnák a kohéziós alapok költségvetésébe. A miniszter szerint az A13-as autópályára 2,4 milliárd eurót különítenének el, a kivitelezés költségeit különben 2–3 milliárd euró közötti összegre becsülik.
A székelyföldi Illyefalva és a Brassó megyei Vámhidpuszta lakóinak a bukaresti Szállításügyi Minisztérium előtti keddi tiltakozása nyomán módosulhat a Brassó-Bákó autópálya kijelölt nyomvonala.
hiszen jelenleg a Brassó–Kézdivásárhely–Bákó-főút a legforgalmasabb útszakasza a megyének, ahol napi 15 ezer autó halad át, másrészt mert közvetlen összeköttetést biztosít a Vidombákon épülő nemzetközi repülőtérhez. Az A13-as jelzésű, Brassó és Bákó közti majdani autópálya 76 kilométeren szelné át Kovászna megyét, Illyefalva község területén, Aldobolynál lépne be a megyébe és Berecknél hagyná el Háromszéket.
Mint ismert, az illyefalviak, aldobolyiak és a szomszédos Brassó megyei vámoshídiak azt követelik, hogy módosítsák azt a 15 kilométeres szakaszt, amely rendkívül közel vezet el a házaikhoz, és elvágja a gazdákat a megművelhető földjeiktől.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
szóljon hozzá!