Homályba vész. Szerződésbontás miatt késik tovább az Erdélyt Moldvával összekötő, a Székelyföldet is érintő autópálya megépítése
Fotó: Beliczay László
Egyelőre meg sem lehet becsülni, hogy mekkora késéssel épülhet meg a Brassót Kovászna megyén át Bákóval összekötő A13-as autópálya, miután a tervezéssel megbízott vállalat kérte a szerződés felbontását. A hatóságok ugyanakkor abban bíznak, hogy ha minden az ütemterv szerint halad, az év végéig sikerül szerződést kötni az új tervezővel.
2022. szeptember 13., 15:202022. szeptember 13., 15:20
Még ebben a hónapban felbontják az A13-as jelzésű, Brassó–Sepsiszentgyörgy–Kézdivásárhely–Bákó-autópálya megvalósíthatósági tanulmányának és műszaki tervének elkészítésére kötött szerződést. Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter elmondása szerint a szerződésbontást a megbízott tervező cég, a Search Corporation már június elején kérte, arra hivatkozva, hogy a leszögezett ár nem fedezi a geológiai fúrások pluszköltségeit.
Elekes Róbert, a megrendelő közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) regionális szóvivője tegnap a Krónika megkeresésére megerősítette a szerződésbontás tényét. Rámutatott: a tervezett autópálya nyomvonalát leszögezték, ezután következne, hogy feltérképezzék az egész útvonalat. Ennek a legköltségesebb elemét jelentik a geológiai fúrások, 100–500 méterenként le kell fúrni, ezeknek a fúrásoknak az eredményétől függ, miként építik meg az alapot.
A kivitelező a szerződésbontás kérését azzal indokolta, hogy a megnövekedett üzemanyagárak mellett ezt a leszerződött áron nem tudja vállalni, a költségek a jelenlegi körülmények között sokkal magasabbak, mint a tender kiírásának pillanatában, mutatott rá Elekes Róbert.
Az Economedia.ro gazdasági portál viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy a tervező cég 20 millió lejes ajánlattal nyerte meg a versenytárgyalást, és kapta meg a megbízást, miközben a megrendelő 30 millió lejre becsülte a költségeket. Elekes Róbert lapunk kérdésére elmondta,
A kiírás és a versenytárgyalás lebonyolítása a szerződéskötésig ugyanolyan hosszadalmas lesz, viszont a terv megvalósítása már gyorsabb lehet, hiszen a folyamat bizonyos szakaszai – többek között a nyomvonal kiválasztása – már lezajlottak, részletezte a megrendelő képviselője. A hatóságok ugyanakkor abban bíznak, hogy ha minden az ütemterv szerint halad, az év végéig sikerül szerződést kötni az új tervezővel.
Marcel Boloş európai beruházásokért felelős miniszter eközben bejelentette: bevonnák az A13-as jelzésű sztráda kivitelezését a kohéziós alapok költségvetésébe. A tárcavezető a napokban arról beszélt, a kohéziós politikák megvalósítására szánt uniós költségvetési források egyharmadát 600 kilométernyi autópálya megépítésére szánnák,
A kohéziós alapban Romániának 43 milliárd euró áll a rendelkezésére, amit 2029 végéig kell elkölteni. A kormány elfogadott egy intézkedéscsomagot az alap egyharmadának felhasználásáról, 9,2 milliárd eurót a közlekedési infrastruktúrába történő befektetésekre szánnak. A miniszter szerint az A13-as autópályára 2,4 milliárd eurót különítenének el, a kivitelezés költségeit különben 2–3 milliárd euró közötti összegre becsülik.
Amint arról lapunkban több ízben is beszámoltunk, Kovászna megye számára kiemelten fontos ez az autópálya, hiszen jelenleg a Brassó–Kézdivásárhely–Bákó-főút a legforgalmasabb útszakasza a megyének, ahol napi 15 ezer autó halad át, másrészt mert közvetlen összeköttetést biztosít a Vidombákon épülő nemzetközi repülőtérhez.
Mint ismeretes az illyefalviak, aldobolyiak és a szomszédos Brassó megyei vámoshídiak azt követelik, hogy módosítsák azt a 15 kilométeres szakaszt, amely rendkívül közel vezet el a házaikhoz, és elvágja a gazdákat a megművelhető földjeiktől.
Követelésük nyomatékosítására falugyűlést, forgalomlassító felvonulást is szerveztek. Bejelentették, hogy perek sokaságának indításával fogják ellehetetleníteni az autópálya megépítését, ezért külön támadnak meg a projekttel kapcsolatos minden okiratot.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!