Fotó: Krónika Live
Tisztábban láthatunk, de sokkal nyugodtabbak nem lehetünk az egekbe szökő energiaárak témájában, ha megnézzük a Krónika Live keddi adását, amelynek vendége Nagy-Bege Zoltán volt.
2021. szeptember 21., 19:272021. szeptember 21., 19:27
2021. szeptember 21., 20:052021. szeptember 21., 20:05
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökét Pataky István és Rostás Szabolcs kérdezték, akik nem kímélték a szakembert, amikor arra tettek utalást, hogy akár az energiahordozók szolgálatóinak valamiféle megegyezése is lehet a háttérben, amiért az árliberalizációt követően ennyire elszabadultak az árak. Az alelnök ezt nem tartotta valószínűnek, szerinte ez nem kockáztatnák meg a szolgáltatók, hiszen tetemes bírságokkal szembesülnének, ha ilyesmit állapítana meg a Versenytanács.
Ennek oka pedig az, hogy a járvány okozta 2020-as leállást követően most igencsak beindult a gazdasági tevékenység, ami fokozta a keresletet, a kínálat viszont korlátozott maradt, Romániában pedig különösképpen.
Az ország az elektromos energia tekintetében is 2018 óta nettó importőr lett, a fölgáz esetében pedig korábban is az volt.
Ugyancsak drágító hatása van a széndioxid-bizonylatok szélsőséges áremelkedésének is: míg egy bizonylatot 2018-ban még 5 euróért is meg lehetett vásárolni, mostanában akár 63 euróba is kerülhet egy ilyen.
Az alelnök viszont úgy véli, idővel normalizálódni fognak a tarifák, addig is viszont rövidtávon a kormánynak ki kell találnia, hogy miképpen tudja a legkiszolgáltatóbb fogyasztókat kisegíteni télvíz idejére: ez mindenféleképpen csak valamilyen kompenzációs rendszer lehet. Ezen már dolgoznak az illetékesek. Hosszú távon viszont csak az energiaszektorban végrehajtott beruházások révén lehet elérni azt, hogy az ország ne legyen importra szorulva, így kedvezőbb tarifákon jussanak el az energiahordozók a fogyasztókhoz.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!