Fotó: Krónika Live
Tisztábban láthatunk, de sokkal nyugodtabbak nem lehetünk az egekbe szökő energiaárak témájában, ha megnézzük a Krónika Live keddi adását, amelynek vendége Nagy-Bege Zoltán volt.
2021. szeptember 21., 19:272021. szeptember 21., 19:27
2021. szeptember 21., 20:052021. szeptember 21., 20:05
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökét Pataky István és Rostás Szabolcs kérdezték, akik nem kímélték a szakembert, amikor arra tettek utalást, hogy akár az energiahordozók szolgálatóinak valamiféle megegyezése is lehet a háttérben, amiért az árliberalizációt követően ennyire elszabadultak az árak. Az alelnök ezt nem tartotta valószínűnek, szerinte ez nem kockáztatnák meg a szolgáltatók, hiszen tetemes bírságokkal szembesülnének, ha ilyesmit állapítana meg a Versenytanács.
Ennek oka pedig az, hogy a járvány okozta 2020-as leállást követően most igencsak beindult a gazdasági tevékenység, ami fokozta a keresletet, a kínálat viszont korlátozott maradt, Romániában pedig különösképpen.
Az ország az elektromos energia tekintetében is 2018 óta nettó importőr lett, a fölgáz esetében pedig korábban is az volt.
Ugyancsak drágító hatása van a széndioxid-bizonylatok szélsőséges áremelkedésének is: míg egy bizonylatot 2018-ban még 5 euróért is meg lehetett vásárolni, mostanában akár 63 euróba is kerülhet egy ilyen.
Az alelnök viszont úgy véli, idővel normalizálódni fognak a tarifák, addig is viszont rövidtávon a kormánynak ki kell találnia, hogy miképpen tudja a legkiszolgáltatóbb fogyasztókat kisegíteni télvíz idejére: ez mindenféleképpen csak valamilyen kompenzációs rendszer lehet. Ezen már dolgoznak az illetékesek. Hosszú távon viszont csak az energiaszektorban végrehajtott beruházások révén lehet elérni azt, hogy az ország ne legyen importra szorulva, így kedvezőbb tarifákon jussanak el az energiahordozók a fogyasztókhoz.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!