Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Az Európai Bizottság 33,9 millió eurót hagyott jóvá az Európai Unió Szolidaritási Alapjából (EUSZA) Románia támogatására a 2022-ben pusztító erdőtüzek és az aszály okozta károk helyreállítására.
2023. december 04., 15:442023. december 04., 15:44
Az uniós testület hétfői közleménye szerint Elisa Ferreira kohéziós és reformügyi biztos kijelentette, hogy az intézkedéssel az EU „kézzelfogható módon” fejezi ki a szolidaritását Romániával.
Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kiutalt támogatás a sürgősségi és helyreállítási műveletek költségeinek egy részét fedezi. Ebből fedezheti például Románia az aszállyal és az erdőtüzekkel kapcsolatos katasztrófavédelmi kiadásait, valamint a károsodott infrastruktúra helyreállítását és az érintett területek megtisztítását – írja az Agerpres hírügynökség.
Az EUSZA a természeti katasztrófák utáni helyreállítás támogatásának fő uniós eszköze, és az uniós szolidaritás kifejeződése. Lehetővé teszi az EU számára, hogy hatékony támogatást nyújtson egy uniós tagállamnak (vagy tagjelölt országnak) egy jelentős természeti katasztrófa – például árvíz, erdőtűz, földrengés, vihar vagy aszály – hatásainak kezeléséhez. 2020 óta a szolidaritási alap jelentős népegészségügyi szükséghelyzetekre, például a Covid19-világjárványra is kiterjed.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint 2022 volt a harmadik legmelegebb év a romániai meteorológiai mérések történetében, az éves átlaghőmérséklet 11,77 Celsius-fok volt, ami 1,55 Celsius-fokkal haladta meg az 1981–2010-es átlagot.
Nehéz helyzetbe hozta az idei aszályos nyár az érmelléki gazdákat, az öntözés nélküli szántóföldi növénytermesztés jövőre sem kecsegtet sok jóval, a helyzetet az elszabadult inputanyagárak tovább nehezítik.
Népes részvétel mellett ünnepelte 12. gazdanapját vasárnap az RMGE Maros gazdaszervezet Fehéregyházán. Az évente kiosztásra kerülő Pro Agricultura Transilvaniae díjat idén tíz mezőgazdasági szakembernek és székelyföldi gazdának ítélték oda.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
szóljon hozzá!