A tavalyi évben magas hőmérsékleteket mértek Romániában, a nyári aszály hosszú ideig tartott
Fotó: Rosta Tibor/MTI
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint 2022 volt a harmadik legmelegebb év a romániai meteorológiai mérések történetében, az éves átlaghőmérséklet 11,77 Celsius-fok volt, ami 1,55 Celsius-fokkal haladta meg az 1981–2010-es átlagot.
2023. január 17., 17:032023. január 17., 17:03
2023. január 17., 17:172023. január 17., 17:17
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint 2022 volt a harmadik legmelegebb év a romániai meteorológiai mérések történetében, az éves átlaghőmérséklet 11,77 Celsius-fok volt, ami 1,55 Celsius-fokkal haladta meg az 1981–2010-es átlagot.
– ami egyértelműen megerősíti, hogy a levegő hőmérséklete emelkedő tendenciát mutat Romániában – olvasható az Agerpresen.
„A tavalyi év másfél Celsius-fokkal haladta meg a korábbi évtizedek átlagát, és a harmadik legmelegebb év volt Romániában. Ugyanakkor 9 aszályos hónapunk volt az elmúlt mezőgazdasági évben, a csapadék a sokéves átlag felét is alig érte el. Ezek az adatok is megerősítik, amit évek óta tapasztalunk, hogy az éghajlatváltozás valós fenyegetést jelent. Éppen ezért kiemelt szerep jut az erdőknek, hiszen az erdők a legellenállóbbak a klímaváltozás hatásaival szemben, és jelentősen hozzájárulnak az éghajlat szabályozásához” – közölte Tánczos Barna környezetvédelmi, erdészeti és vízügyi miniszter.
A környezetvédelmi minisztérium ezért a helyreállítási alapból 1,173 milliárd eurót különített el azok támogatására, akik erdősítik területeiket, valamint a biológiai sokféleség védelmének támogatására.
A tárcavezető kiemelte: a tavaly ősszel elfogadott Országos Erdőstratégiával összhangban jelenleg is zajlik a legnagyobb erdősítési program. „Továbbra is várjuk azoknak a földtulajdonosoknak a pályázatait, akik beerdősítenék területüket. Nemcsak a telepítés költségeit térítjük meg, hanem 20 éven keresztül hektáronként évi 456 eurós támogatással is ösztönözzük azt, hogy minél több területet erdősítsenek Romániában” – mondta Tánczos Barna.
„Évtizedes leosztásban a legnagyobb mértékben az elmúlt két évtizedben (2001-2010 és 2011-2020) emelkedett a levegő átlaghőmérséklete, és az elmúlt 20 évben gyakoriak voltak a napi, havi, évszakos és éves hőmérsékleti rekordok, amelyek mindegyike megdöntötte a korábbi rekordokat” – teszi hozzá az elemzés.
A 2022-es évben 9 hónapban volt pozitív havi hőmérséklet-eltérés, csökkenő sorrendben a legmagasabb február és december (+3,1 fok), majd november (+2,6 fok), augusztus (+2,0 fok), június (+1,8 fok), július (+1,7 fok), október (+1,6 fok), január (+1,3 fok) és május (+0,4 fok). 2022 decembere 1961 óta a harmadik legmelegebb december volt. 2022 nyarán, június 30. és július 1. között adták ki a második legkorábbi vörös kódú hőségriadót Romániában az ország nyugati és északnyugati részén fekvő Arad, Bihar, Szatmár, Szilágy, Máramaros és Beszterce-Naszód megyék alacsonyan fekvő területeire.
Bukarestben a legmagasabb érték 36,2°C volt, amelyet 2022. június 30-án mértek a Bukarest-Filaret meteorológiai állomáson. Emellett 2022. július 30-án kiadták az első vörös kódot súlyos légköri instabilitás és erős szél miatt, amely az ország nyugati részén található négy megyében volt érvényes: Krassó-Szörény, Temes, Arad és Bihar megyében.
A 2021–2022-es mezőgazdasági évben, 2021. szeptember elseje és 2022. augusztus 31-e között, 9 aszályos hónap volt, az átlagos csapadékmennyiség a havi klimatológiai normák 44–45%-a (2022 márciusában és júniusában) és 52–89%-a (2021. szeptember, október és november, 2022. január, február, május és július) között mozgott.
A 2021–2022-es mezőgazdasági év szezonális csapadékmennyiségeinek eloszlása azt mutatja, hogy azok az őszi, tavaszi és nyári évszakokban a klimatológiai átlag alatt voltak, kivéve a 2021–2022-es telet, amikor 2021 decemberében a szokásosnál magasabb értékeket mértek, de ez nem tudta ellensúlyozni a 2021 őszén kezdődő és 2022 tavaszán és nyarán folytatódó aszályt – tájékoztattak a meteorológusok.
A magas hőmérséklet a csapadékhiányos időjárás mellett súlyosbította a talajszárazságot a mezőgazdasági szempontból fontos területeken. Ugyanakkor a 2021–2022-es mezőgazdasági évben az aszály hosszú ideig tartott, hónapról hónapra fokozódott, és fokozatosan kiterjedt Románia valamennyi mezőgazdasági területére.
2022-ben összesen 130 meteorológiai riasztást adtak ki, köztük öt vörös jelzésűt. A rövidtávú (nowcasting) figyelmeztetések száma összesen 2997 volt, ebből 95 volt vörös jelzésű. A 2017–2022 közötti időszakra vonatkozó meteorológiai statisztikák azt mutatják, hogy intenzitásukban, gyakoriságukban és formájukban is nőnek a társadalmi-gazdasági tevékenységekre kiható veszélyes meteorológiai jelenségek.
A január az a téli hónap, amelyet rendszerint a legalacsonyabb minimumhőmérsékleti értékek jellemeznek, mivel ebben az időszakban Európa keleti felét tartósan sarkvidéki légtömegek uralják.
Kolozsvár templomaiban egymást érik az egyházzenei rendezvények, amelyek keretében kortárs szerzők műveit adják elő. A hétfő késő délutáni Farkas utcai hangverseny igazi zenei csemegét kínált a templomot zsúfolásig megtöltő közönség számára.
Egyed Ákos történész vehette át idén a Kincses Kolozsvárért-díjat, melyet hétfőn este adtak át az erdélyi város magyar színházában a 15. Kolozsvári Magyar Napok nyitógáláján.
A Kolozsvári Magyar Napok (KMN) a létezés magyar minőségének egyik különleges formája; nemcsak azt mutatja meg, milyen páratlan kulturális örökséggel rendelkezünk, hanem azt is, hogy ennek megőrzése közös felelősségünk – jelentette ki Nagy János.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben az ország legtöbb régiójában, de légköri instabilitással terhelt időszakokra is számítani lehet.
Bár a mondás szerint hétfőn még a fű se nő, a kincses város Főtere már a déli órákban megtelt élettel, perdülő szoknyákkal és koppanó csizmák hangjával. Videóban mutatjuk.
Derűlátók a regionalizmus térnyerése tekintetében a TEUS – Transilvania Noastră – Erdélyünk – Unser Siebenbürgen regionalista egyesület tagjai, akik a Kolozsvári Magyar Napok keretében fejtették ki véleményüket a transzilvanizmusról.
Egy személy életét vesztette, ketten súlyosan megsérültek hétfőn egy Máramaros megyei közlekedési balesetben.
Ismét leállították a termelést az egyetlen romániai műtrágyagyárban, a marosvásárhelyi Azomureșben – írja az Economedia.ro gazdasági portál.
Frissítette az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat, amelyek hétfőn és kedden is érvénybe maradnak az ország nagy részén.
Református gyülekezeti házat avattak vasárnap a Kolozs megyei Búzában – a mezőségi falu 440 lelkes református gyülekezete magyar állami támogatással épített új gyülekezeti otthont a 2006-ban felszentelt temploma mellé.
szóljon hozzá!