A búza mellé víz, liszt és kovász is került
Fotó: Makkay József
Népes részvétel mellett ünnepelte 12. gazdanapját vasárnap az RMGE Maros gazdaszervezet Fehéregyházán. Az évente kiosztásra kerülő Pro Agricultura Transilvaniae díjat idén tíz mezőgazdasági szakembernek és székelyföldi gazdának ítélték oda. A rendezvényen felszólaló Nicu Vasile, a legnagyobb román mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a LAPAR elnöke a hazai mezőgazdaságot sújtó nehézségekről szólva úgy fogalmazott, hogy a nagy tételekben érkező ukrajnai gabonát továbbra is a romániai termelői önköltségi ár alatt értékesítik az országban.
2023. augusztus 28., 13:292023. augusztus 28., 13:29
2023. augusztus 28., 18:172023. augusztus 28., 18:17
A Maros megyei Fehéregyházán tartotta 12. gazdanapját a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros szervezete. A Petőfi Sándor-múzeum tágas kertjében, az árnyas fák alatt megszervezett rendezvényre a megye legtöbb gazdaköre eljött, és elhozta a helyi közösség búzaadományát is a Magyarok Kenyere 15 millió búzaszem és a Székely Szívek Tarisznyája nevű adományozási program keretében.
Búzaösszeöntés Fehéregyházán. A gazdák és mezőgazdasági szakemberek minden gazdakör részéről hoztak kenyérgabonát
Fotó: RMGE Maros
A székelyföldi megyében mintegy harminc működő gazdakörrel rendelkező RMGE Maros szervezet elnöke, Fazakas Miklós nyárádkarácsoni zöldségtermesztő agrárvállalkozó üdvözlő beszédében úgy fogalmazott, hogy az elmúlt pár esztendő minden lehetséges negatívumot behozott a gazdák életébe, a sok gond ellenére mégis sikerült talpon maradni.
,,Talpon maradásunk olyan körülmények között történt, amikor mind a Kárpát-medencei, mind az európai uniós gazdatársadalom ostrom alatt áll. Nem ezt akartuk és nem erre számítottunk” – fogalmazott a gazdaszervezet vezetője. Fazakas Miklós szerint az erdélyi gazdának felelőssége van családja, kisközössége és nemzete iránt. Gazdálkodása helyi közösségépítést jelent, hogy ,,felkészülhessen bármilyen nehéz időszakra, ami ezután jöhet”.
Vendéglátóként a fehéregyházi Petőfi Sándor gazdakör elnöke, Szőke János a rendszerváltás után újraalakult helyi gazdaszervezet tevékenységét mutatta be a népes közönségnek, jelezve, hogy a megváltozott éghajlati körülmények egyre nagyobb kihívást jelentenek a gazdatársadalom számára, amit csak megfelelő szakmai tudással lehet ellensúlyozni.
Magyarország bukaresti nagykövetségének mezőgazdasági és környezetvédelmi attaséja, Sándor Tibor László
Fotó: Makkay József
Magyarország bukaresti nagykövetségének mezőgazdasági és környezetvédelmi attaséja, Sándor Tibor László beszédében visszakanyarodott a múlt szombati, kárpát-medencei búzaösszeöntő rendezvényre – amelyet Szolnokon tartottak meg –, ahol ez az idézet is elhangzott: ,,a gazdák aszály, ragály, viszály és muszáj idején egyaránt összefognak”. A diplomata szerint az elmúlt időszakban mind a négy negatívumból kijutott az erdélyi gazdáknak, ennek ellenére éppen
hogy az összegyűjtött kenyérgabonából Magyarországon és a határon túl élő és rászoruló nemzettársaikat segíthessék.
Kormány Sándor magyarországi mezőgazdasági szakember búzaadománnyal érkezett Fehéregyházára
Fotó: Makkay József
Kormány Sándor, Csongrád-Csanád vármegye önkormányzatának mezőgazdasági tanácsosa újdonságról számolt be a Kárpát-medencei búzaadományozási program kapcsán. ,,Az RMGE Maros elnöke részéről az volt a kérés, hogy ne csak kenyérsütésre alkalmas kenyérgabonát hozzunk a dél-magyarországi régióból, hanem vetőmagot is. A közös elképzelés szerint az így összegyűlt vetőmagot ősszel elvetik, és jövő nyáron közösen aratjuk le, megsokszorozva az adomány értékét" -- mutatott rá a magyarországi mezőgazdasági szakember.
Kentelki Endre, a Sapientia EMTE mezőgazdasági oktatója az erdélyi egyetemen kínált mezőgazdasági mérnökképzés marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi helyszíneit mutatta be, Szabó József, a fehéregyházi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke pedig a Fehéregyháza határában utoljára látott nemzeti költőnk, Petőfi Sándor emlékének adózó múzeum és emlékpark történetét elevenítette fel.
Nicu Vasile, a LAPAR elnöke sötéten látja a romániai mezőgazdaság helyzetét
Fotó: Makkay József
A legnagyobb romániai agrárérdekvédelmi szervezet, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Lígája (LAPAR) elnöke, Nicu Vasile mezőgazdasági mérnök, dél-romániai gabonatermesztő agrárvállalkozó beszédében sötét képet festett a romániai mezőgazdaság helyzetéről, jelezve, hogy több éven át is igen nehéz esztendőt zárt a hazai gazdatársadalom.
,,Ma az uniós és a romániai gabonatermesztés legnagyobb gondja az Ukrajnából érkező olcsó gabona, az illojális konkurencia.
– érvelt a román érdekvédelmi szervezet vezetője. Nicu Vasile a romániai mezőgazdaság és általában a gazdaság legnagyobb érvágásának azt tartja, hogy mintegy ötmillió romániai fiatal dolgozik külföldön, elsősorban nyugat-európai államokban.
Ünneplő gazdaközösség az új kenyér ünnepén
Fotó: Makkay József
Az érdekvédelmi szervezet vezetője szerint meg kell értetni az uniós agrárpolitikát kidolgozó brüsszeli vezetőkkel, hogy az európai mezőgazdaság csak úgy maradhat életben, ha közös érdekek mentén születnek meg a szabályozások, és az egységes uniós agrárpiacot jól kidolgozott vámszabályokkal védik a kívülálló országokból érkező mezőgazdasági termékekkel szemben.
Kolumbán Gábor Fazakas Miklóstól, az RMGE Maros elnökétől veszi át a díjat
Fotó: Makkay József
Az RMGE Maros az egyetlen erdélyi magyar gazdaszervezet, amely évi rendszerességgel díjazza a szervezet működésében kulcsszerepet játszó, illetve a környező megyékben kiemelkedő mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdákat és mezőgazdasági szakembereket. Idén Pro Agricultura Transilvaniae érdemdíjban részesült posztumusz két Maros megyei gazda, Troznai Ferenc és Kristóf Sándor. A gazdaszervezet díját vehette át Kolumbán Gábor székelyudvarhelyi közgazdász, agrárvállalkozó, a Civitas Alapítvány frontembere, Miklós Gyula balavásári agrárvállalkozó, Bányász József gyergyóújfalui sajtmester, Dán Péter nyugalmazott marosvásárhelyi állattenyésztési mérnök, Csonta Ferenc, a hármasfalui gazdakör vezetője, Hegyi István gazdálkodó és Bocskai István Csaba magyarországi agrárszakember.
Úrvacsoraosztás a Petőfi múzeum kertjében
Fotó: Makkay József
A díjátadón Kolumbán Gábor úgy fogalmazott, az elismerés a Civitas Alapítvány elmúlt három évtizedben kifejtett tevékenységének szól.
– fogalmazott a székelyföldi szakember.
Fényképeszkedés a hagyományőrző huszárokkal
Fotó: Makkay József
Kolumbán kitért arra is, hogy a rövid értékesítési lánc ma már európai direktíva, és ,,minden probléma, ami ebből fakadt, a nyakunkba szakadt”. A beszélő szerint az uniós bürokraták olyan akadályokat, korlátokat állítanak a kezdeményezés elé, amelyek szinte megfojtják azt. A székelyudvarhelyi közösségszervező arra kérte a gazdákat, figyeljenek egymásra, mert közösségben, összefogással sokkal könnyebb megoldani a kihívásokat, mint amikor az ember magára marad.
A gazdanapon a marosludasi Hajdina Néptáncegyüttes szórakoztatta a közönséget
Fotó: RMGE Maros
Dán Péter nyugalmazott mezőgazdasági kutató, az RMGE Maros szaktanfolyamainak oktatója, volt falugazdász az uniós támogatási rendszerről szólva elmondta, hogy ,,nagyot tévedtünk, amikor azt gondoltuk, hogy számunkra az Európai Unió sikert hoz”. A szakember szerint a legnagyobb probléma a túlbürokratizált uniós szabályozás, amit máig nem sikerült közel hozni az erdélyi gazdákhoz.
a rendezvény résztvevői a gazdakörök vendégeiként az üstökben, szabad tűzön főtt ételekből fogyaszthattak. Az egész napos gazdaprogramon fellépett a Héderfáji Női Dalkör, a Holtmarosi Dalárda és a Hajdina néptánccsoport.
Készül az ebéd a gazdakörök sátraiban
Fotó: RMGE Maros
Petőfi Sándor egész alakos szobra a múzeumkertben
Fotó: RMGE Maros
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!