Jóváhagyta a közel 100 millió eurós állami támogatást a kormány a váradi gigaberuházásnak, 2000 euró feletti béreket ígérnek

•  Fotó: Facebook/Nokian Tyres

Fotó: Facebook/Nokian Tyres

Jelentős román állami támogatáshoz jut a Nagyváradon csaknem 650 millió eurós befektetésre készülő Nokian Tyres gumiabroncsgyártó. Azt ígérik, hogy a zöldmezős beruházás révén több mint félezer munkahely jön létre, az alkalmazottak átlagbére pedig bruttó értékben meg fogja haladni a 2000 eurót. A szubvencióról szóló memorandumot szerdai ülésén elfogadta a Ciucă-kormány, ám az állami támogatásra még az Európai Bizottságnak is rá kell bólintania.

Bálint Eszter

2023. január 18., 08:472023. január 18., 08:47

2023. január 18., 18:262023. január 18., 18:26

Csaknem 100 millió eurós támogatást kért a román államtól a Nagyváradon 626,42 millió eurós zöldmezős beruházásra készülő Nokian Tyres prémium kategóriás gumiabroncsokat gyártó finn vállalat – az erről szóló memorandum szerepelt a bukaresti kormány szerdai ülésének napirendjén. Az Adrian Câciu pénzügyminiszter által kidolgozott, Sorin Grindeanu közlekedési miniszter által jóváhagyott dokumentum értelmében

a bruttó értékben 99,55 millió eurós támogatást szubvencióként biztosítja a gumiabroncsgyártó számára a román állam, ám csak azt követően, hogy erre az Európai Bizottság is rábólint.

A kifizetést a 2023–2028-as időszakban biztosítanák, és feltétele, hogy az üzemet legalább öt évig a Körös-parti városban kell tartani.

Dan Cărbunaru kormányszóvivő a Ciucă-kabinet szerdai ülését követően bejelentette, a kormány elfogadta az emlékeztetőt, amely révén mintegy 100 millió eurós ún. regionális ad-hoc állami támogatásban részesül a Nokian Tyrs Plc társaság a Bihar megyei beruházás végrehajtására. A 99,55 millió eurós állami szubvenció 5 évre, a 2023 és 2028 közötti időszakra szól, és Cărbunaru szerint a brüsszeli jóváhagyás után folyósítja a kormány.

A kormányszóvivő ismertetése szerint a gyárban 6 millió gumiabroncsot állítanak elő évente utolsó generációs technológiával, a beruházás volumene 642 millió euróra rúg, amelyből a támogatható költségek 611 millió eurót tesznek ki.

A korábban lebontott nagyváradi 2-es hőerőmű helyén kialakítandó ipari parkban építkező finn vállalat a memorandum szerint ígéretet tett a romániai hatóságoknak, hogy tervei között szerepel a helyi gazdaság fejlesztése és a környéken élők jólétének biztosítása, ezért a régió átlagbére feletti fizetéseket készül biztosítani.

A kormány asztalán szereplő dokumentum szerint a Nokian Tyres által bejelentett beruházás mellett szól, hogy

542 munkahelyet hoznak létre, csökkentve ezáltal a környéken a munkanélküliségi rátát, ráadásul a bruttó havi 2070 eurós átlagbért ígér,

ami jócskán meghaladja a tavaly augusztusban regisztrált 1229 eurós romániai átlagkeresetet. Ezáltal pedig az államkassza is gyarapodik, úgy számolnak, hogy a 2023–2032-es időszakban a fizetések után befizetendő adók és különböző járulékok értéke el fogja érni az 52,63 millió eurót.

Amihez 16,37 millió eurónyi jövedelemadó adódhat hozzá, a finnek ugyanis évi 2,5 millió eurós profittal számolnak. Vagyis a 2023–2032-es időszakban az államkasszába nagyjából 69 millió euró folyna be a beruházás megvalósulásával.

A gyárnak a helyi gazdaságra gyakorolt hatását összességében 147 millió euróra becsülik.

Ugyanakkor a memorandum is hangsúlyozza, hogy a finnek bejelentése szerint a Nokian Tyres váradi üzeme lehet a világ első teljesen emissziómentes gyára.

korábban írtuk

Váradra „guríthat” 650 millió eurót a finn gumiabroncsgyártó
Váradra „guríthat” 650 millió eurót a finn gumiabroncsgyártó

Gumiabroncsgyártó üzemet létesít Nagyváradon a Nokian Tyres; a finn nagyvállalat 650 millió eurós beruházásra készül a Körös-parti városban – tájékoztatott kedden a Reuters.

Amint arról beszámoltunk, a Reuters november elsején elsőként számolt be arról, hogy gumiabroncsgyártó üzemet létesít Nagyváradon a Nokian Tyres; a finn nagyvállalat nagyjából 650 millió eurós beruházásra készül a Körös-parti városban.

Az üzemben a tervek szerint 6 millió gumiabroncsot gyártanak majd évente, az első termékek várhatóan 2024 második felében gördülnek le a gyártósorokról, a tömegtermelést pedig 2025 elején indítják el.

A finn nagyvállalatnak már vannak üzemei Finnországban és az Egyesült Államokban, de a nagyváradi lesz az első emissziómentes gyára. „Felhasználhatjuk az üzem közelében termelt zöldenergiát” – nyilatkozta az Agerpres szerint a Nokian Tyres üzemeltetési igazgatója, Adrian Kaczmarczyk.

A Nokian Tyresnek Oroszországban is volt egy gyára, az Ukrajna elleni orosz katonai agressziót követően azonban a vállalat megszüntette ottani tevékenységét, és új helyszínt keresett az üzeme számára. Szeptember 14-én Nicolae Ciucă miniszterelnökkel is tárgyaltak a vállalat képviselői, akik a nagyberuházásokhoz nyújtott állami támogatásokról tájékozódtak.

A prémium kategóriás gumiabroncsokat gyártó Nokian Tyres középtávon 2 milliárd eurós éves nettó árbevételre számít. 2020-ban a vállalat nettó árbevétele 1,3 milliárd euró volt, alkalmazottainak száma pedig elérte a 4600 főt. A Nokian Tyres a helsinki Nasqad tőzsdén jegyzett vállalat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank