Fotó: Pinti Attila
Az idei év első kilenc hónapjában 500 millió lejjel több adót fizetett be a román államkasszába a British American Tobacco, ezzel a költségvetésbe idén átutalt összeg meghaladta a 7 milliárd lejt – hívja fel a figyelmet közleményében a cigarettagyártó.
2020. november 03., 11:192020. november 03., 11:19
Ez az összeg 7 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos periódusában regisztrált.
Tavaly még 13,9 százalékon állt, ami azt jelentette, hogy minden hét Romániában elszívott cigarettából egy a feketepiacról származott.
Rövid időre bizonyos tevékenységekhez le lehet venni a védőmaszkot szabadtéren azokon a településeken, ahol a koronavírus-fertőzöttek magas száma miatt a vörös forgatókönyv van érvényben, így kötelező a maszk viselése az utcán is.
Mint ismeretes, egy doboz cigaretta árának nagyjából a 60 százalékát teszi ki a jövedéki adó, ehhez adódik hozzá az áfa, így az adók a kifizetett összeg 80 százalékát is elérik. Ezért is tudnak lényegesen olcsóbbak lenni a nem európai uniós országokból – többnyire Ukrajnából, Szerbiából – behozott, a feketepiacon értékesített dohányáruk, amelyek forgalmát minden valószínűség szerint főként a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások vetették vissza.
Hetvenezer lej értékű fehérorosz cigarettát foglalt le a máramarosi határrendészet, a csempészeket azonban figyelmeztető lövésekkel sem sikerült elkapni – olvasható az intézmény vasárnapi közleményében.
Nagyjából félmillió romániai dohányos marad szerdától kedvenc füstölgője nélkül, miután egy európai uniós irányelv miatt eltűnt a boltok polcairól minden „pattintós” mentolos vagy más ízesítésű cigaretta.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!