Fotó: Pinti Attila
Az idei év első kilenc hónapjában 500 millió lejjel több adót fizetett be a román államkasszába a British American Tobacco, ezzel a költségvetésbe idén átutalt összeg meghaladta a 7 milliárd lejt – hívja fel a figyelmet közleményében a cigarettagyártó.
2020. november 03., 11:192020. november 03., 11:19
Ez az összeg 7 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos periódusában regisztrált.
Tavaly még 13,9 százalékon állt, ami azt jelentette, hogy minden hét Romániában elszívott cigarettából egy a feketepiacról származott.
Rövid időre bizonyos tevékenységekhez le lehet venni a védőmaszkot szabadtéren azokon a településeken, ahol a koronavírus-fertőzöttek magas száma miatt a vörös forgatókönyv van érvényben, így kötelező a maszk viselése az utcán is.
Mint ismeretes, egy doboz cigaretta árának nagyjából a 60 százalékát teszi ki a jövedéki adó, ehhez adódik hozzá az áfa, így az adók a kifizetett összeg 80 százalékát is elérik. Ezért is tudnak lényegesen olcsóbbak lenni a nem európai uniós országokból – többnyire Ukrajnából, Szerbiából – behozott, a feketepiacon értékesített dohányáruk, amelyek forgalmát minden valószínűség szerint főként a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások vetették vissza.
Hetvenezer lej értékű fehérorosz cigarettát foglalt le a máramarosi határrendészet, a csempészeket azonban figyelmeztető lövésekkel sem sikerült elkapni – olvasható az intézmény vasárnapi közleményében.
Nagyjából félmillió romániai dohányos marad szerdától kedvenc füstölgője nélkül, miután egy európai uniós irányelv miatt eltűnt a boltok polcairól minden „pattintós” mentolos vagy más ízesítésű cigaretta.
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!