Fotó: 123RF
Figyelmeztetések és kritikák cunamija zúdul a romániai illetékesekre az Európai Bizottság képviselőinek bukaresti látogatása során, amelynek célja az országos helyreállítási terv (PNRR) helyzetének áttekintése.
2024. március 20., 11:282024. március 20., 11:28
2024. március 20., 16:262024. március 20., 16:26
Az Európai Bizottság képviselői március 18–21. között tartózkodnak a román fővárosban, és a megbeszélések középpontjában Románia költségvetési helyzete, valamint a PNRR harmadik kifizetési kérelme áll.
Aggasztó a romániai költségvetési helyzet, hiszen a hiányt már idén korrigálni kellett volna. Az országnak hiteles középtávú költségvetési tervre lenne szüksége, adóügyi reformmal – idézte a Declan Costellót, a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság gazdasági és pénzügyi főigazgató-helyettesét az Economedia.ro gazdasági portál.
Románia 9,4 milliárd eurót kapott a helyreállítási terv (PNRR) keretében abból a 14,9 milliárd euróból, amelyet az eredeti ütemterv szerint kaphatott volna (beleértve az új REPowerEU előfinanszírozását is) – derül ki az PNRR Monitor elemzéséből,.
Amikor legutóbb, tavaly néztük a számokat, 6 százalék feletti hiányra számítottunk, és idén kellett volna csökkennie. Úgy látjuk, hogy a tendencia rossz irányba halad. A deficit csökkentésére tett erőfeszítés az év első felében gyenge. Jelenleg arra számítok, hogy a hiány idén közelebb lesz a GDP 7 százalékához” – fogalmazott a portál szerint Declan Costello.
Romániának hiteles középtávú költségvetési tervre és adóreformra van szüksége. Csökkenteni kell a mikrovállalkozásokra vonatkozó küszöböt – szögezte le a brüsszeli illetékes.
Egészen biztos, hogy a 2024-es választási szuperév után adóemelések jönnek – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
– irányította rá eközben a figyelmet Celine Gauer, aki európai uniós szinten a helyreállítási tervekért felelős.
Arra figyelmeztette egyúttal a bukaresti hatóságokat, hogy minden olyan mérföldkő, amelyet nem teljesítenek időben, azt jelenti, hogy Románia nem kap pénzt az adott beruházásra,
– húzta alá a brüsszeli illetékes, sürgős fellépésre szólítva fel az illetékeseket.
„Az ország költségvetési helyzete számos kihívást rejt magában, amelyekkel foglalkozni kell. Ezt most kell megtenni. Az egyik példa az állami tulajdonú vállalatokra vonatkozik. Fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő gazdálkodásukat” – jelezte ugyanakkor Celine Gauer.
Az Európai Bizottság küldöttsége hétfőn érkezett Bukarestbe, hogy a kormánynak a helyreállítási és ellenálló-képességi terv keretében benyújtott harmadik kifizetési kérelméről tárgyaljon. A Ciolacu-kabinet ezt decemberben nyújtotta be, és az Európai Bizottságnak február 15-ig el kellett volna bírálnia. Erre azért nem került sor, mert Románia nem teljesített számos célkitűzést és követelményt. Románia mostanáig 14,9 milliárd euró lehívására lett volna jogosult, azonban csak 9,4 milliárd eurót hívott le. A harmadik lehívási kérelem jóváhagyása esetén a bukaresti kormány újabb 2,7 milliárd euróhoz jutna hozzá.
Nincs sok mozgástere a román kormánynak, a korábbi túlköltekezés miatt most mindenképp megszorító intézkedésekre van szükség – véli Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!