2007. június 06., 00:002007. június 06., 00:00
Az elsőként megnyílt Billa forgalmán már érezhetővé vált a konkurencia hatása. „Úgy vélem, hogy egy alig több mint százezres városnak nincs akkora vásárlóereje, hogy ennyi nagyáruházat eltartson – panaszolta a szupermarket üzletvezetője. – Mindössze néhány száz méternyire nyílt tőlünk a Kaufland, és a Real sincs túl messze, így elég sok vásárlónk átpártolt hozzájuk az utóbbi évben. Friss árukkal próbáljuk ugyan megtartani törzsvásárlóinkat, azonban ez egyre nehezebb, ugyanis sokan átjárnak Magyarországra is bevásárolni, mivel ott az élelmiszer és a háztartási cikkek olcsóbbak. ” A Kaufland közönségszolgálatának vezetője a Krónika kérdésére elmondta, hogy bár voltak nehézségeik az elején, jelenleg elégedettek szatmárnémeti üzletük forgalmával. Azt viszont elismerte, hogy eladás tekintetében ez a fiókjuk az országos hálózatuk alsó harmadába tartozik.
A helyi vállalkozók működtette kis boltok jó része már a korábbi évek során bezárt, helyüket a bővebb árufelhozatalú üzletek vették át, ahol egy helyen kapható szinte minden olyan termék, amit egy nagyobb bevásárlás alkalmával a vevők keresnek. „Minket nem zavarnak a szupermarketek – magyarázta az egyik kisebb üzlet elárusítója. – A piac szomszédságában vagyunk, a vevőink többsége a faluról bejáró árusok közül kerül ki, akik egy fárasztó nap végén nem mennek el a nagyáruházakig, hanem nálunk vásárolnak be.” Nincs azonban ilyen kedvező helyzetben minden, korábban nyílt helyi üzlet, voltak, akik komolyan panaszkodtak arra, hogy a nagyáruházak megjelenése miatt annyira megcsappant a bevételük, hogy már a bolt bezárásán töprengenek. „Én bízom abban, hogy a vevőkörünk egy része visszatér – mondta reménykedve egy tulajdonos, akinek üzlete messze van a bevásárlóközpontoktól. – Egyelőre nálunk még kuriózumszámba mennek a hipermarketek, és divat oda járni, de úgy gondolom, ez a vásárlási láz alábbhagy majd.” A divatjelleg egyébként határozottan látszik a nagyáruházak közönségén, sokan hétvégi kikapcsolódás gyanánt járnak az üzletekbe – ilyenkor kivonul az egész család, és órákig nézelődnek a polcsorok között. Vannak viszont már olyanok is, akik elpártoltak a hipermarketektől, mivel rájöttek, hogy nem tudnak ellenállni a vásárlási kényszernek, amit az óriási felhozatal és a többnyire alacsony árak váltanak ki. „Én visszatértem a negyedbeli kis közértünkbe vásárolni – mondta Juhász Ilona. – Hiába olcsók a nagykereskedések, rájöttem, hogy nem éri meg ott vásárolni, mert sok olyasmit is veszek, amire nincs igazán szükségünk. A bevásárlókörutak gyakran úgy végződtek, hogy az ismerősöktől kértem kölcsön azért, hogy kifizessem a sok felesleges holmit, aminek nem tudtam ellenállni.”
B. K.
Bevásárlóközpont épül Nagybányán
A magyar Futureal csoport és az Immoeast AG közös vállalkozás keretében bevásárló- és szórakoztató-központ kialakításához kezdett Nagybányán. A Gold Plaza néven futó kereskedelmi projektet a máramarosi térség vezető kereskedelmi fejlesztésévé kívánják tenni a beruházók. Az üzletközpont bérbe adható alapterülete 43 ezer négyzetméter, a beruházás összértéke pedig meghaladja a 97 millió eurót. A bevásárlóközpont vonzáskörzetében mintegy 450 ezer ember él és a Gold Plazának köszönhetően számos nemzetközi divatmárka megjelenése várható a térségben. A beruházás várhatóan 2008 végére készül el. A létesítmény Nagybánya központjának északnyugati részén, a város legdinamikusabban fejlődő negyedében – egy ugrásra az egyetemtől – helyezkedik el. Könnyen megközelíthető, mivel a város három főútvonala veszi közre, és a központtal 8 közvetlen buszjárat kapcsolja össze.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.