Épületes teher. További költségeket generálnak a lakosságnak a környezetvédelmi törekvések
Fotó: Veres Nándor
Hamarosan egyfajta „karbonadót” vethetnek ki a lakosságra is: egy új európai uniós irányelv értelmében 2027-től akár 20 százalékkal többe kerülhet a földgáz.
2024. március 20., 18:252024. március 20., 18:25
A Romániában is várható drágulásra Florentina Manea, a Carbon&Energy Management nevű szaktanácsadó cég ügyvezető igazgatója figyelmeztetett egy energiaügyi konferencián. Az Economica.net gazdasági portál által idézett szakember emlékeztetett, az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerét (Emission Trading System – ETS) az új, ETS 2 néven futó irányelv szerint
Így 2027-től kezdődően a szolgáltatóknak kötelességük lesz beépíteni a lakosságot érintő díjszabásaikba az úgynevezett kibocsátási egységek után fizetett egyfajta „karbonilletéket” is.
Az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS) az Unió éghajlatváltozási politikájának sarokköve: az üvegházhatást okozó gázok (ÜHG) kibocsátásának költséghatékony és gazdaságos módon történő csökkentését célozza. Az eredeti ETS legfőképpen erőművekre, energiaigényes ipari ágazatok széles körére, a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik. Ám közben egy új, különálló, önálló kibocsátáskereskedelmi rendszert is létrehoztak (ETS 2), amely az épületekre, a közúti közlekedésre és az üzemanyagokra vonatkozik.
„A földgáz a legfőbb energiahordozó, amely az ETS 2 hatálya alá esik, hozzáadódik még a közúti fuvarozásban használt benzin, gázolaj, LPG. Így a lakosság és egyéb iparágak számára biztosított földgáz, illetve a benzin és a gázolaj árába be kell építeni a kibocsátási egységek költségeit is, amely drágulást idéz elő 2027-től kezdődően” – jelentette ki Florentina Manea.
Az energetikai szakember számításai szerint a jelenlegi ETS-ben nem szereplő lakossági és ipari fogyasztók az új szabályozás szerint mintegy 0,06 lej/kilowattórával fognak többet fizetni. A tanácsadó cég vezetője egy kibocsátási egység 60 eurós árával, 0,205 kg CO2/kWh-s aránnyal számolt.
A kibocsátáskereskedelmi rendszerben kibocsátási egységekkel kereskednek. Mégpedig úgy, hogy megszabják egy adott szennyezőanyag országosan megengedhető maximális kibocsátását, és a szennyező létesítményeket gazdasági ösztönzőkkel bírják rá a kibocsátások csökkentésére: a maximális kibocsátást lebontják szabadon forgalmazható kibocsátási egységekre, amelyeknek a piacon áruk lesz. Ez az ár egyrészt beépül a termékek adott szennyezéssel járó előállításának árába, másrészt kisebb költségeket és így versenyelőnyt biztosít azoknak a létesítményeknek, amelyek kevesebbet szennyeznek, mint versenytársaik. Úgy is értelmezhető, hogy aki többet szennyez, fizet annak, aki kevesebbet.
Florentina Manea hangsúlyozta, egy romániai lakossági fogyasztó 2027-ben – a jelenlegi viszonyok szerint – 6 banival többet fizet majd egy kWh energiáért. Ez pedig azt jelenti, hogy a jelenleg 31 bani/kWh-ban maximált árhoz képest legalább 20 százalékos árnövekedés várható. Köbméterben számolva legalább 63 banival drágulhat a földgáz ára,
Ugyanakkor az Economica.net által idézett szakember arra is figyelmeztetett, hogy szimulációjukban 60 eurós kibocsátásiegység-árral számoltak, de „semmilyen garancia nincs arra”, hogy az összeg nem emelkedik akár 100 euróig is, mint ahogyan már megtörtént.
Manea jelezte, hogy Románia egyelőre nem ültette át saját jogrendszerébe az uniós direktívát (az épületekre, a közúti fuvarozásra és a további érintett ágazatokra vonatkozó új ETS 2 szabályainak átültetésére vonatkozó határidő 2024. június 30. a brüsszeli tájékoztatás szerint). Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a hatóságoknak fel kell készülniük, „nehogy úgy tűnjön, mintha meglepetésszerűen ért volna”.
De az országnak be kell mutatnia egy klímatervet, és ki kell dolgoznia egy mechanizmust a sérülékeny fogyasztók támogatására” – szögezte le az energetikai szakember. Romániában mintegy 3,5 millió háztartás van a földgázhálózatra kötve, és számuk egyre csak nő – emlékeztetett az Economica.net portál. Kiemelve: a 2027-es drágítás éppen abban az évben jöhet, amikor Románia Európa legnagyobb földgázkitermelőjévé válhat a fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely tervezett kiaknázásának köszönhetően.
Az évtized végére minden új épületnek kibocsátásmentesnek kellene lennie, 2040-re pedig egyetlen fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán sem lehet üzemben – ez a célja az Európai Parlament által frissen elfogadott irányelvnek.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
szóljon hozzá!