Boltban a kormányfő. Marcel Ciolacu szerint mindenkinek a saját döntése, mikor intézi a bevásárlást
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Nem szabhatja meg az állam az embereknek, hogy mikor mehetnek vásárolni – vélekedett hétfőn a hétvégi boltzárról a mezőgazdasági miniszter, aki szerint egy tanulmány alapján hoz majd erről döntést a koalíció.
2024. március 25., 18:242024. március 25., 18:24
2024. március 25., 19:462024. március 25., 19:46
A parlamentben nyilatkozó Florin Barbu elmondta, a kiskereskedők nemcsak a szupermarketek, hanem a lakónegyedi kisebb boltok hétvégi bezárását is kérték a kormány képviselőivel folytatott egyeztetésükön. „Szerintem nem kényszeríthetjük az embereket, hogy az állam által megszabott idősávokban menjenek vásárolni” – fogalmazott a tárcavezető.
Az agrártárca vezetője rámutatott, újabb tárgyalásra fogják hívni a kiskereskedőket, ugyanakkor attól sem zárkózik el, hogy kikérjék a lakosság véleményét a hétvégi boltzárról. „Egy tanulmányt mindenképpen készítenek, és ennek alapján dönthet majd a koalíció a további lépésekről” – tette hozzá a miniszter.
Marcel Ciolacu miniszterelnök múlt héten jelentette be, hogy a kiskereskedők javaslatára a kormány mérlegeli a szupermarketek és az élelmiszerboltok hétvégi bezárásának lehetőségét. A kormányfő azt mondta, kiadta elemzésre a javaslatot a kabinet illetékeseinek, de „nem lesz könnyű a döntés”.
„Ez esetben azt kellene mondani az embereknek, hogy szombat délig végezzék el a bevásárlásaikat. De én nem szabhatom meg a romániaiaknak, hogy mikor menjenek el a boltba élelmiszert vásárolni. Ez mindenkinek a saját döntése” – fogalmazott a miniszterelnök. Ciolacu hozzátette azonban, hogy ha létezik életképes alternatíva a jelenlegi rendszerre, meg lehet fontolni a bevezetését.
Romániában többször történt próbálkozás a hétvégi vagy vasárnapi boltzár bevezetésére az elmúlt években, ám mindeddig egyetlen kormánynak sem sikerült gyakorlatba ültetnie.
Marcel Ciolacu csütörtök este bejelentette, hogy kiadta elemzésre a kormány illetékes csoportjának a szupermarketek hétvégi bezárására vonatkozó javaslatot, hogy lássa, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!