Boltban a kormányfő. Marcel Ciolacu szerint mindenkinek a saját döntése, mikor intézi a bevásárlást
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Nem szabhatja meg az állam az embereknek, hogy mikor mehetnek vásárolni – vélekedett hétfőn a hétvégi boltzárról a mezőgazdasági miniszter, aki szerint egy tanulmány alapján hoz majd erről döntést a koalíció.
2024. március 25., 18:242024. március 25., 18:24
2024. március 25., 19:462024. március 25., 19:46
A parlamentben nyilatkozó Florin Barbu elmondta, a kiskereskedők nemcsak a szupermarketek, hanem a lakónegyedi kisebb boltok hétvégi bezárását is kérték a kormány képviselőivel folytatott egyeztetésükön. „Szerintem nem kényszeríthetjük az embereket, hogy az állam által megszabott idősávokban menjenek vásárolni” – fogalmazott a tárcavezető.
Az agrártárca vezetője rámutatott, újabb tárgyalásra fogják hívni a kiskereskedőket, ugyanakkor attól sem zárkózik el, hogy kikérjék a lakosság véleményét a hétvégi boltzárról. „Egy tanulmányt mindenképpen készítenek, és ennek alapján dönthet majd a koalíció a további lépésekről” – tette hozzá a miniszter.
Marcel Ciolacu miniszterelnök múlt héten jelentette be, hogy a kiskereskedők javaslatára a kormány mérlegeli a szupermarketek és az élelmiszerboltok hétvégi bezárásának lehetőségét. A kormányfő azt mondta, kiadta elemzésre a javaslatot a kabinet illetékeseinek, de „nem lesz könnyű a döntés”.
„Ez esetben azt kellene mondani az embereknek, hogy szombat délig végezzék el a bevásárlásaikat. De én nem szabhatom meg a romániaiaknak, hogy mikor menjenek el a boltba élelmiszert vásárolni. Ez mindenkinek a saját döntése” – fogalmazott a miniszterelnök. Ciolacu hozzátette azonban, hogy ha létezik életképes alternatíva a jelenlegi rendszerre, meg lehet fontolni a bevezetését.
Romániában többször történt próbálkozás a hétvégi vagy vasárnapi boltzár bevezetésére az elmúlt években, ám mindeddig egyetlen kormánynak sem sikerült gyakorlatba ültetnie.
Marcel Ciolacu csütörtök este bejelentette, hogy kiadta elemzésre a kormány illetékes csoportjának a szupermarketek hétvégi bezárására vonatkozó javaslatot, hogy lássa, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!