2008. június 13., 00:002008. június 13., 00:00
elképesztő méretű fejlődése, amelynek kedvező következményei egyelőre alig gyűrűznek be Magyarországra, ám a közvetett hatásai már jelentkeznek: sok román állampolgár költözött a határ menti településekre, innen járnak haza dolgozni. Ám a magyarok nem tartanak velük, mert alacsonynak tartják az ottani fizetéseket – derül ki a Világgazdaság írásából.
Dombegyházán már alig van eladó ház, holott pár éve még rengeteg volt, hasonló a helyzet Mezőkovácsházán és több kisebb faluban. De talán a leglátványosabb változás a határhoz közeli Battonyán figyelhető meg, ahol az elmúlt két-három évben több mint háromszáz ház cserélt tulajdonost, s most egy átlagos, háromszobás komfortos lakóépület mintegy tízmillió forintba kerül. Pedig korábban – még az ezredforduló idején is – ezeknek az ingatlanoknak alig volt piacuk, és csak 4-5 millióért keltek el. A telekárak 300–400 százalékkal nőttek – nemrég adtak el például egy kétezer négyzetméteres területet 850 ezer forintért, régen ennyiért egy parasztházat lehetett kapni.
Karsai József, Battonya polgármestere a Világgazdaságnak elmondta: Arad hatalmas méretű ipari parkja a város nyugati szélén van, és a határ felé terjeszkedik. Így Magyarországról már ma is könnyebben meg lehet közelíteni, mint a város keleti feléből. S még inkább vonzók lesznek a magyar települések, miután megépül az M43-as autópálya, illetve annak romániai szakasza, főként, ha már itt is megszűnik a határellenőrzés. Arról nem beszélve, hogy a romániai nagyvárosban hatalmas mértékű a drágulás, egy panellakás árából Magyarországon házat lehet venni. A polgármester szerint jó hatással van Battonyára ez a folyamat, az új tulajdonosok rendbe hozzák az addig többnyire üresen állt, erősen lepusztult ingatlanjukat – negyven-ötven felújítása folyik –, s előnyös, hogy helyben vásárolnak. S míg az idén hét elsős jár csupán a helyi román nyelvű iskolába, szeptembertől már 14-en iratkoznak be az addigra elkészülő új intézménybe. Egyéb előnyei alig vannak még, de bízik benne, javul a helyzet. Már jelentkeztek nála potenciális befektetők, tárgyalásokat folytat például egy erőmű-beruházásról.
Hírösszefoglaló
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.