Fotó: Edenred.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken kijelentette, kizártnak tartja, hogy a jövő évtől felfüggesszék az üdülési utalványok biztosítását a közalkalmazottak számára.
2023. szeptember 08., 14:312023. szeptember 08., 14:31
2023. szeptember 08., 17:062023. szeptember 08., 17:06
„Kizártnak tartom, hogy jövőre megszüntessük a vakációs utalványokat” – nyilatkozta a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök a pénteki kormányülés előtt. A kormányhoz közeli források szerint a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról jövő héten tárgyal a koalíció. Kedden a miniszterelnök azt mondta, a kormány még ebben a hónapban felelősséget fog vállalni a parlament előtt a közigazgatási reformot, az adóelkerülést megelőző intézkedéseket, illetve az adóügyi módosításokat tartalmazó tervezetcsomagért.
Azt is leszögezte, hogy az intézkedéscsomag nem tartalmaz megszorító intézkedéseket, viszont azt be kell látni, hogy a nagyon magas fizetésű közalkalmazottak nem kaphatnak vakációs utalványt is. Ciolacu szerint ezért vezetik be azt a korlátozást, miszerint az utalványra csak a nettó 8000 lejnél kisebb fizetésű alkalmazottak legyenek jogosultak. „Véleményem szerint a nagyon magas fizetésű közalkalmazottak nem részesülhetnek üdülési utalványokban, mint az a közel 1,6 millió romániai, aki minimálbérért dolgozik. De megszorításokat nem láttam a tervezetben” – nyilatkozta akkor Ciolacu.
Megszólalt a témában pénteken a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD), és leszögezte: a vouchereket továbbra is a jelenlegi formában (tehát kártyán, nem pénzben) kell biztosítani, de csak azoknak a közalkalmazottaknak, akiknek a havi bére kisebb 8000 lejnél. „Az adó- és költségvetési reformra szükség van és meg is fog valósulni, de nem a jó dolgok feláldozásával, amelyek hasznosnak bizonyultak. Az üdülési utalványok jelentős és szükséges támogatási eszközök nemcsak a belföldi turizmus számára, hanem szociális síkon is. Továbbra is biztosítani kell ezeket, de nem akárhogy és nem akárkinek” – szögezte le közleményében a nagyobbik román kormányzó alakulat.
Harmincöt munkáltatói és szakszervezeti szövetség csütörtökön nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben két hónappal ezelőtt az üdülési csekkek magáncégek által történő bevezetését ösztönző kedvezményekről tárgyaltak a törvényhozók a parlamentben, a háromoldalú érdekegyeztető tanács pedig az étkezési utalványok értékének 35, illetve 40 lejre emelését mérlegelte, most az utalványokra kivetett többletadóról, az üdülési csekkek odaítélésének felfüggesztéséről vagy az értékjegyek pénzre váltásáról beszélnek.
A téma kapcsán a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) úgy véli, a vakációs utalványok esetleges eltörlése, odaítélésük felfüggesztése vagy a csekkek pénzre váltása a romániai turisztikai ágazat bevételeinek 35-50 százalékos csökkenését vonná maga után. Ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az üdülési csekkek jelenlegi kedvezményezettjeinek 20 százaléka nem engedhetné meg magának, hogy elmenjen nyaralni, további 20 százalékuk pedig valószínűleg külföldi célpontot választana – hívja fel a figyelmet az ANAT.
A munkáltatói szövetségeket és a szakszervezeteket egyaránt aggasztja a kormánynak az az elképzelése, hogy pénz váltsa fel a munkavállalóknak adott étkezési, üdülési utalványokat és egyéb értékjegyeket.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!