Fotó: Székelyhon
A munkáltatói szövetségeket és a szakszervezeteket egyaránt aggasztja a kormánynak az az elképzelése, hogy pénz váltsa fel a munkavállalóknak adott étkezési, üdülési utalványokat és egyéb értékjegyeket.
2023. szeptember 07., 18:472023. szeptember 07., 18:47
2023. szeptember 07., 19:022023. szeptember 07., 19:02
Harmincöt munkáltatói és szakszervezeti szövetség csütörtökön nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben két hónappal ezelőtt az üdülési csekkek magáncégek által történő bevezetését ösztönző kedvezményekről tárgyaltak a törvényhozók a parlamentben, a háromoldalú érdekegyeztető tanács pedig az étkezési utalványok értékének 35, illetve 40 lejre emelését mérlegelte,
Felhívják a figyelmet, hogy az utalványok pénzre váltása nagy hiba lenne. „A nemzetgazdaság veszítene a legtöbbet ebből, ezért nem értjük, egyáltalán hogyan jöhetett szóba ez a kormány részéről” – fogalmaztak. Hozzátették, az intézkedés egyrészt a feketegazdaságot táplálná, másrészt a pénzt külföldön vagy akár cigarettára, alkoholra vagy szerencsejátékokra is elkölthetnék a kedvezményezettek.
A nyílt levélben Csehország példájával érvelnek, ahol két éve pénzt adnak értékjegyek helyett, és az intézkedés évi 146 és 215 millió euró közötti összeggel terheli meg a költségvetést. „Nem hinnénk, hogy Románia költségvetése megengedhet magának egy ilyen kísérletet” – nyomatékosították, hozzátéve, hogy a nyílt levelet aláíró valamennyi munkáltatói szövetség és szakszervezet határozottan ellenzi az intézkedést.
Közleményt bocsátott ki a téma kapcsán a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) is. E szerint a vakációs utalványok esetleges eltörlése, odaítélésük felfüggesztése vagy a csekkek pénzre váltása a hazai turisztikai ágazat bevételeinek 35-50 százalékos csökkenését vonná maga után. Ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az üdülési csekkek jelenlegi kedvezményezettjeinek 20 százaléka nem engedhetné meg magának, hogy elmenjen nyaralni, további 20 százalékuk pedig valószínűleg külföldi célpontot választana – hívja fel a figyelmet az ANAT.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!