Fotó: Edenred.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken kijelentette, kizártnak tartja, hogy a jövő évtől felfüggesszék az üdülési utalványok biztosítását a közalkalmazottak számára.
2023. szeptember 08., 14:312023. szeptember 08., 14:31
2023. szeptember 08., 17:062023. szeptember 08., 17:06
„Kizártnak tartom, hogy jövőre megszüntessük a vakációs utalványokat” – nyilatkozta a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök a pénteki kormányülés előtt. A kormányhoz közeli források szerint a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról jövő héten tárgyal a koalíció. Kedden a miniszterelnök azt mondta, a kormány még ebben a hónapban felelősséget fog vállalni a parlament előtt a közigazgatási reformot, az adóelkerülést megelőző intézkedéseket, illetve az adóügyi módosításokat tartalmazó tervezetcsomagért.
Azt is leszögezte, hogy az intézkedéscsomag nem tartalmaz megszorító intézkedéseket, viszont azt be kell látni, hogy a nagyon magas fizetésű közalkalmazottak nem kaphatnak vakációs utalványt is. Ciolacu szerint ezért vezetik be azt a korlátozást, miszerint az utalványra csak a nettó 8000 lejnél kisebb fizetésű alkalmazottak legyenek jogosultak. „Véleményem szerint a nagyon magas fizetésű közalkalmazottak nem részesülhetnek üdülési utalványokban, mint az a közel 1,6 millió romániai, aki minimálbérért dolgozik. De megszorításokat nem láttam a tervezetben” – nyilatkozta akkor Ciolacu.
Megszólalt a témában pénteken a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD), és leszögezte: a vouchereket továbbra is a jelenlegi formában (tehát kártyán, nem pénzben) kell biztosítani, de csak azoknak a közalkalmazottaknak, akiknek a havi bére kisebb 8000 lejnél. „Az adó- és költségvetési reformra szükség van és meg is fog valósulni, de nem a jó dolgok feláldozásával, amelyek hasznosnak bizonyultak. Az üdülési utalványok jelentős és szükséges támogatási eszközök nemcsak a belföldi turizmus számára, hanem szociális síkon is. Továbbra is biztosítani kell ezeket, de nem akárhogy és nem akárkinek” – szögezte le közleményében a nagyobbik román kormányzó alakulat.
Harmincöt munkáltatói és szakszervezeti szövetség csütörtökön nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben két hónappal ezelőtt az üdülési csekkek magáncégek által történő bevezetését ösztönző kedvezményekről tárgyaltak a törvényhozók a parlamentben, a háromoldalú érdekegyeztető tanács pedig az étkezési utalványok értékének 35, illetve 40 lejre emelését mérlegelte, most az utalványokra kivetett többletadóról, az üdülési csekkek odaítélésének felfüggesztéséről vagy az értékjegyek pénzre váltásáról beszélnek.
A téma kapcsán a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) úgy véli, a vakációs utalványok esetleges eltörlése, odaítélésük felfüggesztése vagy a csekkek pénzre váltása a romániai turisztikai ágazat bevételeinek 35-50 százalékos csökkenését vonná maga után. Ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az üdülési csekkek jelenlegi kedvezményezettjeinek 20 százaléka nem engedhetné meg magának, hogy elmenjen nyaralni, további 20 százalékuk pedig valószínűleg külföldi célpontot választana – hívja fel a figyelmet az ANAT.
A munkáltatói szövetségeket és a szakszervezeteket egyaránt aggasztja a kormánynak az az elképzelése, hogy pénz váltsa fel a munkavállalóknak adott étkezési, üdülési utalványokat és egyéb értékjegyeket.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!