Rosszul működő piac. Sebastian Burduja szerint az európai anomáliák miatt akár meg is maradhat az árkorlátozás az áram és a földgáz esetében
Fotó: Jakab Mónika
Jövő év márciusa után is megmaradhat a villanyáram és a földgáz lakossági árának korlátozása – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2024. szeptember 22., 10:032024. szeptember 22., 10:03
2024. szeptember 23., 11:122024. szeptember 23., 11:12
A tárcavezető egy, a Ziarulunirea.ro által szombat este közzétett interjúban elmondta,
„Egy tárcaközi bizottság gyors felállítására készülünk, amelyben jogi és energetikai karokon oktató professzorok is részt vesznek, hogy kialakítsák a 2025. április 1-je utáni mechanizmust a kiszolgáltatott fogyasztók támogatása, valamint az energiaszegénység elleni küzdelem érdekében. A jövőre nézve elemezzük, hogy célszerű-e ezt a kompenzációt közszolgáltatási kötelezettséggé alakítani, ami jobban megfelel a román közigazgatási hagyományoknak” – mondta Sebastian Burduja
„Mint mondtam, előkészítettünk egy szakértőkből, köztük akadémikusokból álló tárcaközi bizottságot, amely 2024. december 31-ig elkészíti az új jogalkotási megoldást. Olyan mechanizmust fontolgatunk, amely védelmet nyújt az alacsony jövedelmű emberek számára. Ebben a mechanizmusban figyelembe fogjuk venni a Románia jóléti állam jellegére vonatkozó alkotmányos garanciákat, az életszínvonal biztosítását és az emberi méltóság tiszteletben tartását.
A prioritás a kiszolgáltatott fogyasztók jogosultsági feltételeinek egyértelmű meghatározása. A forgatókönyvekben figyelembe vesszük a bizonyos küszöbérték alatti jövedelmeket, a nagycsaládosokat, az orvosi eszközöket használókat. Elkezdtük az Országos Statisztikai Intézet adatainak elemzését, és az egyik forgatókönyv szerint figyelembe vesszük a háztartás összjövedelmét, a villany- és gázszámlák összköltségét és a háztartás tagjainak számát” – részletezte Burduja.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a hatóságok azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy „egyetlen háztartás sem kerülhet a számlák kifizetése után a statisztikai intézet által megszabott minimális jövedelemhatár, a relatív szegénységi küszöb alá”.
– tette hozzá az energiaügyi miniszter.
Burduja azt is elmondta, hogy a mai becslések azt mutatják, hogy „2025. március 31. után sem számíthatnak fel a szolgáltatók a jelenlegi plafonnál (1,3 lej/kWh) magasabb árakat”.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!