Fotó: Haáz Vince
Az útdíjat az úthasználat időtartama vagy a megtett távolság függvényében számítják majd ki – áll a román országos úthálózaton fizetendő úthasználati díjakról szóló törvénytervezetben, amelyet szerdán fogadott el a képviselőház.
2023. június 29., 08:402023. június 29., 08:40
A tervezetet már korábban elfogadta a szenátus, most az alsóház 203 támogató és 21 ellenszavazattal, 45 tartózkodás mellett döntő fórumként szavazott róla, így már csak Klaus Iohannis államfőnek kell kihirdetnie, hogy megjelenjen a Hivatalos Közlönyben.
A napi tarifa nem haladja meg a 12 havi díj 9 százalékát, a 10 napos tarifa nem haladhatja meg a 12 havi díj 12 százalékát, a 30 napos tarifa nem haladhatja meg a 12 havi díj 19 százalékát, a 60 napos tarifa pedig nem haladhatja meg a 12 havi díj 30 százalékát – írja az Agerpres.
Az útdíjat a járműkategória, a károsanyag-kibocsátási besorolás és a romániai főúthálózat használatának időtartama alapján kell majd fizetni.
A kormány által múlt csütörtökön elfogadott tervezet értelmében, az útadómatrica megváltása kötelező a romániai országúthálózat használatához, kivéve a főutak azon szakaszait, amelyek a településen haladnak át.
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Amint arról korábban írtunk, a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát. Az egyik fontos módosítás, hogy az útdíj értéke függ attól, hogy mennyire szennyező az adott jármű. A javaslat értelmében egy Euro 6-os személygépkocsi jelenleg 28 euróba kerülő éves matricája három év múlva 39 euró közeli értékre drágulna, ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
A közlekedési minisztérium által végzett szimulációk szerint az útdíj a jelenlegi 1200 euróról 2026-ra 7050 euróra, 2035-re pedig akár 16 000 euróra is emelkedhet, feltéve, hogy a szóban forgó teherautó évente 100 000 kilométert tesz meg, és Euro 6-os környezetvédelmi normával rendelkezik. A korábban kiszivárgott értesülések szerint főutakon való közlekedését nagyjából 50 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni, mint az autópályák használatáért.
A fuvarozóknak nem nyerték el a tetszését a módosítások, május végén drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőztek, amennyiben az országos helyreállítási tervbe foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
Drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőznek a nagy romániai fuvarozók, amennyiben az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!