Fotó: Jakab Mónika
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke szerint a bankok átestek a ló túlsó oldalára, amikor az alapkamat fölé emelték a bankközi hitelkamatlábakat.
2022. augusztus 09., 15:292022. augusztus 09., 15:29
A bankok átestek a ló túlsó oldalára, amikor az alapkamat fölé emelték a bankközi hitelkamatlábakat (ROBOR) – pörkölt oda a hitelintézeteknek a friss inflációs jelentést ismertető keddi sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke. Egyúttal arra figyelmeztette a kereskedelmi bankokat, hogy „figyeljenek jobban oda a központi pénzintézet üzeneteire”.
– fogalmazott Isărescu, aki azt vallja, hogy az alacsony kamatok ideje lejárt. A jegybankelnök beszélt ugyanakkor arról is, hogy a központi pénzintézetnél az elmúlt időszakban azt tapasztalják, hogy visszaesett a fogyasztási kedv, és úgy számolnak, hogy a második félévben ez még érezhetőbbé válik. „A fogyasztók inkább a diszkontáruházakat és a sajátmárkás termékeket választják” – mutatott rá. Szerinte ez pozitív trend, és várható volt, hogy az emberek, amikor azt érzik, hogy csökken a vásárlóerejük, akkor visszafogják a fogyasztást.
És egyelőre jó hírekkel sem szolgáltak a BNR szakértői.
Idei májusi jelentésében erre az évre még 12,5 százalékos, 2023-ra pedig 6,7 százalékos inflációt vetített előre a BNR. A jegybank szakértői szerint a fogyasztói árindex alapján kiszámolt éves ráta a harmadik negyedévben tetőzik, a negyedik negyedévtől pedig csökkenő pályára áll, feltéve, ha a nagykereskedelmi energia-, agrár- és élelmiszerpiacokra nehezedő nyomás fokozatosan enyhül. A BNR szerint a csökkenés ideiglenesen megtorpan 2023 második negyedévében, amikor érvényét veszti a földgáz és az áram árát kompenzáló jogszabály. A jegybank szakértői 2024 júniusára 2,3 százalékos éves inflációt prognosztizálnak.
„Az infláció globális jelenség, nem csak Romániában van jelen. A legalacsonyabb európai inflációs ráta is meghaladja az 5 százalékot. Románia a 7. helyen van. Nálunk a pénzromlás az energiaárak, a rezsiköltségek, valamint az élelmiszerárak miatt alakult úgy, ahogy. Ha nem jött volna az ársapka, elérte volna a 20 százalékot” – fejtette ki a BNR elnöke. Hozzátette: Magyarországon azért alacsonyabb az inflációs ráta, mivel „bőkezűbb volt az ársapka”.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa pénteken évi 4,75 százalékról évi 5,50 százalékra emelte az alapkamatot. Az új kamat augusztus 8-tól lép hatályba. A jegybank emellett évi 5,75 százalékról évi 6,50 százalékra emelte a lombard hitel kamatát, és évi 3,75 százalékról 4,50 százalékra a letéti rátát.
A jegybank ugyanakkor frissítette az előrejelzését is, arra számítanak, hogy az éves inflációs ráta az idei harmadik negyedévben tetőzik, majd fokozatosan csökken, de mérsékelten felfelé módosított pályán. A jegybank szerint a fogyasztói árindex a harmadik negyedévben várhatóan kisebb ingadozásokat mutat majd, ezt követően három negyedéven keresztül fokozatosan csökken. A mérséklődés üteme az időszak végén felgyorsul, és kilenc hónap múlva az infláció a célértéknél valamivel kisebb lesz.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!