Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát vezetősége szerdán bejelentette, ideiglenesen felfüggeszti működését a földgáz árának jelentős növekedése miatt.
2022. június 22., 17:082022. június 22., 17:08
2022. június 22., 17:152022. június 22., 17:15
Mint ismeretes, Románia legnagyobb műtrágyaüzeme hasonlóképpen járt el az elmúlt télen, majd négy hónapnyi leállás után április végén újrakezdte a termelést. Azonban nem sokáig megy a munka: csütörtökön leállítják az ammóniagyártást, amelyet többek között földgázból állítanak elő, és amely a műtrágya nélkülözhetetlen alkotóeleme.
Négy hónap elteltével újra üzembe helyezi berendezéseit az Azomureș vegyipari kombinát Marosvásárhelyen, amely decemberben állította le ideiglenesen a termelést az egekbe szökött gáz- és villamosenergia-árak miatt.
A vegyipari üzem közleménye szerint
Eközben a kereslet visszaesése miatt – a mezőgazdasági idény jelenleg a betakarításnál tart – csökkent a műtrágya ára. „Ilyen körülmények között egyértelmű, hogy a műtrágyagyártás gazdaságilag fenntarthatatlan. Ezért az Azomureș úgy döntött, ideiglenesen felfüggeszti az ammónia-előállítást június 23-ától kezdődően. A műtrágyagyártás addig folytatódik, amíg a felhalmozott készlet tart” – olvasható a vállalat közleményében.
Ebben jelzik, hogy más európai üzemek is hasonló döntést hoztak. „Súlyos dolgok történnek a földgáz piacán. Folytatjuk a párbeszédet Románia kormányával, hogy lehívhassuk az Európai Unió által felkínált támogatást, amellyel más országokban már éltek a műtrágyagyártók. Románia még nem teremtette meg az alkalmazási lehetőséget, pedig megvan az európai jogszabálykeret. Tudjuk, hogy nehéz lesz biztosítanunk a szükséges műtrágyamennyiséget, ha nyáron nem termelünk, ezért minél hamarabb élni kell az uniós segítséggel” – nyilatkozta Harri Kiiski, az Azomureș vezérigazgatója.
Jelezte: az üzemben megszokott körülmények között folytatódik a munka ott, ahol szükséges; jelenleg nem számolnak azzal, hogy kényszerszabadságra küldjék az alkalmazottakat, de fennáll a lehetősége, ha elhúzódik a jelenlegi helyzet.
Fotó: Haáz Vince
Mint ismeretes,
Lapunkban már beszámoltunk róla, hogy a műtrágya árának az utóbbi hat hónapokban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állította a romániai gazdákat.
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben.
A marosvásárhelyi üzem különben egészen pontosan arra alapozva remél román állami támogatást, hogy az Európai Bizottság márciusban ideiglenes válságkeretet fogadott el, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasságot a gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt szükséges támogatására. Az intézkedés nyomán a tagállamok legfeljebb 25 millió euró összegű támogatást nyújthatnak a nagy energiaigényű vállalkozásoknak, és legfeljebb 50 millió eurót a meghatározott ágazatokban – például az alumínium- és egyéb fém-, üvegrost-, cellulóz-, műtrágya- vagy hidrogéngyártásban, valamint számos vegyi alapanyag gyártása területén – működő vállalkozásoknak. Az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!