Fotó: Gov.ro
Befejeződött a BRUA gázvezeték építésének első szakasza Romániában: a Krassó-Szörény megyei Zsuppán (Jipa) tartott szombati átadó ünnepségen Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök és a kormány több tagja is részt vett.
2020. november 28., 21:412020. november 28., 21:41
2020. november 28., 22:352020. november 28., 22:35
A vezetéket építő Transgaz társaság a honlapján közölte: a most befejezett első szakaszban 479 kilométer gázvezetéket, és három sűrítőállomást építettek, ezek egyikét Zsuppán. Ezeken keresztül lehetővé válik évi 1,75 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Magyarország között mindkét irányba, és évi 1,5 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Bulgária között mindkét irányba. Ha befejezik a tengerparti Tuzla és a Bukarest melletti Podișor közötti gázvezeték építését is, akkor a fekete-tengeri gázleletet is ezen a vezetéken keresztül lehet majd értékesíteni.
Azt is megemlítette, hogy noha Románia az Európai Unió második legnagyobb gáztermelője, a romániai lakások felét továbbra is fával fűtik. Szerinte ezen a helyzeten próbált változtatni a román kormány, mely nyáron programot fogadott el a gázhálózatra való csatlakozás elősegítésére. „A románoknak ténylegesen kell élvezniük az ország erőforrásainak a hasznát, ezeket az erőforrásokat intelligensen, korrekt módon és hatékonyan kell kitermelnünk” – jelentette ki Iohannis.
Ludovic Orban miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy a gázvezeték nemcsak Romániának, hanem az egész Európának fontos, hiszen változatosabbá teszi az EU országainak a gázbeszerzési lehetőségeit. Hozzátette, a BRUA vezetéknek az Adria-gázvezetékre való csatlakoztatása által azerbajdzsáni gáz is érkezhet a térségbe. Megjegyezte: ezzel Románia teljesítette az európai partnereivel szembeni vállalásait. A kormányfő azt is megemlítette: a gázvezeték megépítési költségét eredetileg 480 millió euróra becsülték, de a végösszeg 11 százalékkal kevesebb, 423 millió euró lett. Az Európai Unió 180 millió euróval támogatta a vezeték építését, az összeg fennmaradó részét a Transgaz társaság az Európai Beruházási Banktól és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól felvett hitelekből fedezte.
Fotó: Gov.ro
A BRUA gázvezeték a tervek szerint Bulgáriát köti össze Ausztriával Románián és Magyarországon keresztül. Nevét az érintett országok román nevének kezdőbetűi adják.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!