Inkább legyen jégeső, mint szárazság? Sokan a terjedő aszállyal hozzák összefüggésbe a jégeső-elhárító rendszereket

Inkább legyen jégeső, mint szárazság? Sokan a terjedő aszállyal hozzák összefüggésbe a jégeső-elhárító rendszereket

Jégeső-elhárító ágyú. Közvetlenül a felhők közé juttatja az ezüst-jodid hatóanyagot

Fotó: Meőgazdasági Minisztérium

Pró és kontra vélemények kereszttüzében áll az országos jégeső-elhárító rendszer: a gazdák egy része azzal vádolja az üzemeltetőket, hogy emiatt mindenütt kevesebb az eső, mivel a vegyszeres beavatkozás „elűzi az esőfelhőket”. A hivatalos szervek szerint a termelők egy része „bedől az összeesküvés-elméleteknek”, a nézeteltérések azonban odáig fajultak, hogy Florin Barbu mezőgazdasági miniszter leállította a Prahova megyei jégkármérséklő rendszer működését. Összeállításunkban körüljártuk a romániai és magyarországi fejleményeket.

Makkay József

2024. augusztus 07., 09:592024. augusztus 07., 09:59

Viták kereszttűzében áll az országos jégeső-elhárító rendszer működtetése és hatékonysága. A szántóföldi növénytermesztőket tömörítő mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek tagjainak nyomására Florin Barbu mezőgazdasági miniszter augusztus 2-án leállította a jégkármegelőzési rakéták használatát Prahova megyében. Döntése hátterében az áll, hogy számos dél-romániai mezőgazdasági termelő azzal vádolja a rendszer üzemeltetőit, miszerint sokkal nagyobb kárt okoznak, mint hasznot. A miniszterhez intézett levelükben

a gazdák felróják a szaktárca vezetőjének, hogy nem készíttetett átfogó tanulmányt a jégvédelmi ágyúk használatának az időjárásra gyakorolt hatásáról.

A beadványt aláíró mezőgazdasági termelők meg vannak győződve arról, hogy azokban a régiókban, ahol az elmúlt időszakban a jégkármérséklő rendszert használták, hangsúlyosabban jelentkezik a szárazság, egész vidékeket elkerül az eső.

Az eset kapcsán a bukaresti Agro Tv-nek nyilatkozó miniszter átfogó tanulmányt ígért a romániai jégeső-elhárító rendszer működéséről, hatékonyságáról és esetleges negatív hatásairól. „Meg szeretnénk bizonyosodni róla, hogy a jégeső elleni rendszer nem teszi tönkre a termést, és nem a használata miatt hiányzik a csapadék. Azokban a régiókban, ahol a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdák 90 százaléka aláírta a beadványt, leállítjuk a jégkármérséklő rendszert, azonban jégkár esetén az érintett gazdák nem kaphatnak állami kártérítést” – nyomatékosította Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, aki rendeletben függesztette fel a Prahova megyei jégeső-elhárító rendszer működését.

Galéria

A jégeső idén is sok erdélyi településen okozott hatalmas károkat a gazdáknak

Fotó: Antal István

Prahova megye az első áldozat

Amint az várható volt, a miniszteri döntéssel nem mindenki ért egyet. A Romániai Szőlőtermesztők Klubja (CVR) keményen tiltakozott a jégeső-elhárító rendszer korlátozása miatt, arra hivatkozva, hogy ez károkat okoz a szőlészetekben és gyümölcsösökben, amelyek leginkább kitettek a jégesőnek.

A szervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy a törvényes háttérrel működő jégkármérséklő rendszert egyes emberek tiltakozása nyomán felfüggesszék. „A jégeső-elhárítási rendszer romániai telepítését, állami fenntartását és működtetést a 2018/173-as törvény, illetve a 2009/601-es, valamint a 2010/256-os kormányrendelet szabályozza. Egy törvényt csak másik jogszabállyal lehet felfüggeszteni vagy módosítani: az nem megoldás, hogy ha valaki nem ért vele egyet, leállítják a törvény alkalmazását.

Idézet
Egyértelműen kimutatható, hogy a mezőgazdaság minden területén jótékony hatása van a jégeső-elhárító rendszernek, amelynek egyik legnagyobb haszonélvezője éppen a szőlészet”

– áll a Romániai Szőlőtermesztők Klubja közleményében.

Szatmár megyében június elején közepes méretű jég esett többek között Piskolton, Domahidán és Csengerbagoson is, de a határ magyarországi oldalán Csengert sem kímélte a rossz időjárás. Noha a meteorológusok először sárga, majd narancssárga jelzéssel figyelmeztették a lakosságot a közelgő zivatarra, a kertekben és mezőkön esély sem volt megvédeni a termést, így több gazda károkról számolt be, tájékoztat a Szatmar.ro hírportál. A lap megkérdezte a Szatmár Megyei Tanács illetékeseit – akik tavaly negyven helyszínen jégkármérséklő talajgenerátort telepítettek a megyében –, hogy miért nem működött a rendszer. A megyei önkormányzat szerint a projekt megvalósítása után, 2023 végén az egész hálózatot átadták a mezőgazdasági minisztérium alá tartozó országos jégeső-elhárító rendszert kezelő hatóságának. Ez az intézmény felelős a jégeső-elhárító földi generátorhálózat működtetéséért, a Szatmár Megyei Tanácsnak nincs ilyen hatásköre.

Galéria

Kézi irányítású talajgenerátor, működtetéséhez emberi jelenlét kell

Fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

A gazdák visszautasítják, hogy összeesküvés-elméletekkel vádolják őket

A téma keményen megosztja a romániai gazdatársadalmat. A mezőgazdasági miniszterhez címzett, a jégeső-elhárító rendszer elleni beadványt több százan aláírták, többek között erdélyi magyar mezőgazdasági termelők is. Egy neve elhallgatását kérő Maros megyei mezőgazdasági mérnök – aki több száz hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, őszi kalászosokat, olajos magvakat és kukoricát termeszt – portálunknak elmondta, hogy a gazdák felháborodása jogos, a jégeső-elhárító rakéták működésének az éghajlatra gyakorolt káros hatását érdemben nem vizsgálták.

Idézet
Az Egyesült Államokból is egyre több visszajelzést kapunk, hogy egyértelműen negatív hatása van, ha ilyen eszközökkel avatkoznak be az éghajlat megváltoztatásába, amit nem lehet büntetlenül megtenni.

A jégkármérséklő rendszert működtető cégek abban érdekeltek, hogy mindenkit megnyugtassanak, mert szolgáltatásukkal hatalmas pénzt kaszálnak az államkasszából, és igazából semmiféle felelősségük nincs. Visszautasítjuk azokat a vádakat, amelyek a minisztériumból érik a gazdákat, hogy összeesküvés-elméletek áldozatai vagyunk” – fogalmazott portálunknak a neve elhallgatását kérő agrárvállalkozó. Kérdésünkre, hogy mennyire tartja jogosnak a gyümölcstermesztők aggályait a miniszter döntésével kapcsolatban, az agrármérnök szerint a legbiztosabb védekezési mód ma már a jégháló, ami komolyabb befektetést igényel, de alkalmazását nem lehet a kertészetekben megkerülni. A Maros megyei gazda szerint azért lobbiznak, hogy a részletes tanulmány elkészültéig az egész országban állítsák le a jégeső-elhárító rendszert.

Galéria

Automata talajgenerátor, amely számítógépes parancsra lép működésbe

Fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

A magyarországi Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is cáfolja a vádakat

A romániai gazdák egy részének a jégeső-elhárító rendszerrel szembeni tiltakozása nem új keletű. A magyarországi országos jégkármérséklő rendszert a budapesti Agrárminisztériummal közösen működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is belefutott már hasonló tiltakozáshullámba. 2022-ben és 2023-ban Magyarország több keleti megyéjében halálosan megfenyegették a rendszer üzemeltetőit, akiket megvádoltak, hogy ,,a gazdák nyakára hozzák a szárazságot”. Válaszul a NAK feljelentést tett a nyomozó hatóságnál, és az adott térségben átmenetileg felfüggesztette a talajgenerátorok működését, majd a gazdáknak tartott tájékoztató fórumok után indították újra.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapjának tájékoztatója szerint az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) által kibocsátott riasztás alapján kapcsolnak be az automata generátorok, illetve kapcsolják be a manuálisakat a kezelők.

A talajgenerátor acetonos ezüst-jodid oldatot éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ahol a kialakult jégszemeket már nem tudják ugyan megszüntetni, de csökkentik a kialakuló újabb jégszemcsék méretét és mérséklik a képződésüket.

A NAK szakemberei szerint jelenleg nincs olyan alkalmazott technológia, amely teljesen megszüntetné a zivatarfelhőket, illetve a jégesőt. ,,A jégesők előfordulásának valószínűsége soha nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le” – áll a NAK tájékoztatójában.

Az Agrárkamara szerint az ezüst-jodidos, talajgenerátoros rendszernek nincs befolyása a csapadékra, inkább annak mennyiségét kellene növelnie. A hatóanyag nem képes „elkergetni” a felhőket, hiszen a talajgenerátorok működésének – a kialakuló mesterséges jégmagoknak – köszönhetően kissé még növelhető is a csapadék mennyisége. Összességében alaptalan a félelem, hogy a rendszer miatt nincs eső és nő az aszály.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakemberei szerint a jelenlegi extrém aszály globális időjárási viszonyokra vezethető vissza; a rendkívüli csapadékhiány nemcsak térségünkben, hanem Európa számos más országában is problémát okoz – ott is, ahol nem működik jégkármérséklés.

Talajgenerátorok és rakéták
Romániában az áprilistól szeptember végéig tartó, jégeső elleni védekezésben a talajgenerátoros és a rakétás jégkármérséklést használják. A repülőgépes védekezés – amelynek során az ezüs-jodid alapanyagot repülőgépre szerelhető speciális párologtató eszközzel juttatják a légtérbe – magas költségei miatt nem elterjedt. A romániai megyékben vegyesen használják a talajgenerátoros és a rakétás elhárító rendszert. A földi generátorok által elpárologtatott ezüst-jodid preventív módon meggátolja az újabb jégszemek kialakulását. A rákétás jégkármérséklés közvetlenül a felhőkbe juttatja az ezüst-jodidot – rakéta típusától 4-6 km- magasra –, ezt viszont kevésbé használják lakott területek környékén, és a működtetése csak a légi irányítással szoros együttműködésben történhet.

korábban írtuk

Erdély tehetetlen a jégkárral szemben: Románia nem érdekelt a határon átnyúló katasztrófavédelemben
Erdély tehetetlen a jégkárral szemben: Románia nem érdekelt a határon átnyúló katasztrófavédelemben

Lassan halad a romániai jégkármérséklő rendszer kiépítése. Miközben Magyarországon 2019 végére lefedik az ország egész mezőgazdasági területét, addig Romániában ez a fajta védelem a szántók, a szőlészetek és a csupán mintegy 15-20 százalékát érinti.

korábban írtuk

Elsőként Szatmár megyét védik a jégeső ellen
Elsőként Szatmár megyét védik a jégeső ellen

Erdélyben elsőként Szatmár megyében tesztelték az új generációs jégeső-elhárító rendszer prototípusát. Tervek szerint év végéig a partiumi megye teljes felszerelést kap a jégkár elleni védekezésre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 07., szerda

Halálos baleset Beszterce-Naszód megyében: két teherautó és egy haszongépjármű ütközött

Két teherautó és egy haszongépjármű ütközött szerda reggel a 17-es országúton, a Borgói-hágó lábánál – közölte a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Halálos baleset Beszterce-Naszód megyében: két teherautó és egy haszongépjármű ütközött
2024. augusztus 06., kedd

Romániába tartó körözött járművet és 60 lopott telefont foglaltak le a magyar határrendészek

A szlovák hatóságok által körözött autót és több mint 60 lopott telefont foglaltak le a magyar rendőrök a Csanádpalota–Nagylak határátkelőnél két Romániába tartó férfitől.

Romániába tartó körözött járművet és 60 lopott telefont foglaltak le a magyar határrendészek
2024. augusztus 06., kedd

Megtalálják a város krónikáját? A vártnál rosszabb állapotban van a segesvári óratorony, ki kell cserélni a teljes burkolatát

Kicserélik a segesvári Óratornyot borító színes zománcos cserepeket és bádogrészeket, miután kiderült, hogy a régi burkolat túlságosan megrongálódott – jelentette be Ioan Iulian Sîrbu, a Maros megyei város polgármestere.

Megtalálják a város krónikáját? A vártnál rosszabb állapotban van a segesvári óratorony, ki kell cserélni a teljes burkolatát
2024. augusztus 06., kedd

Több mint egy tucat településről és a Szent Anna-tó környékéről is riasztották medve miatt a Hargita megyei csendőröket

Az elmúlt hét folyamán 17-szer riasztották medvékhez a csendőröket Hargita megyében.

Több mint egy tucat településről és a Szent Anna-tó környékéről is riasztották medve miatt a Hargita megyei csendőröket
2024. augusztus 06., kedd

Máig befejezetlen az észak-erdélyi autópálya 15 éve átadott első szakasza

Közel 15 évvel ezelőtt avatták fel az A3-as észak-erdélyi autópálya első, Torda és Gyalu közötti szakaszát, de a 42 kilométeres, letérők nélküli szakaszon csak most épül olyan csomópont, mely a Marosvásárhely és Dés között közlekedők hasznára lehet.

Máig befejezetlen az észak-erdélyi autópálya 15 éve átadott első szakasza
2024. augusztus 06., kedd

Embercsempészésért súlyos börtönbüntetésre ítélt, nemzetközi körözés alatt álló férfit fogtak el a rendőrök Erdélyben

Nemzetközi körözés alatt álló, embercsempészésért súlyos börtönbüntetésre ítélt román állampolgárságú férfi elfogásáról számolt be hétfőn a Beszterce-Naszód megyei rendőrfőkapitányság.

Embercsempészésért súlyos börtönbüntetésre ítélt, nemzetközi körözés alatt álló férfit fogtak el a rendőrök Erdélyben
2024. augusztus 05., hétfő

Egyre nagyobb a várakozási idő a magyar–román határátkelőhelyeken

Az átlagoshoz képest nyolcszorosára nőtt a hétvégén a forgalom a magyar–román határ legfontosabb közúti átkelőjén, a Csanádpalota–Nagylak II autópálya-átkelőn – közölte hétfőn az Agerpres hírügynökséggel az Arad megyei határrendészet szóvivője.

Egyre nagyobb a várakozási idő a magyar–román határátkelőhelyeken
2024. augusztus 05., hétfő

A lehűlést követően visszatér a kánikula, akár 38 fok is lehet

A hét első napjaiban országszerte enyhén csökken a hőmérséklet, aztán ismét felmelegszik az idő, a nappali csúcshőmérséklet helyenként eléri a 38 Celsius-fokot.

A lehűlést követően visszatér a kánikula, akár 38 fok is lehet
2024. augusztus 05., hétfő

Leszakad az ég több erdélyi megyében, erős szél is kíséri a záporokat és zivatarokat

Záporok, zivatarok várhatók kedd reggelig Máramarosban, Erdély keleti régióiban, Moldva északi részén és a Keleti-Kárpátokban – közölte hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, erős szél is kíséri a záporokat és zivatarokat
2024. augusztus 05., hétfő

Megelőznék a robbanást: több mint 12 órája vannak bevetésen az Arad megyei tűzoltók egy felborult tartálykocsinál

Az Arad megyei tűzoltók több mint 12 órája megállás nélkül dolgoznak, hogy megakadályozzák a robbanást a 7-es országúton, ahol felborult egy cseppfolyósított gázt szállító tartálykocsi, amelynek megrepedt a tartálya. A forgalmat egy megyei útra terelték.

Megelőznék a robbanást: több mint 12 órája vannak bevetésen az Arad megyei tűzoltók egy felborult tartálykocsinál