2008. február 15., 00:002008. február 15., 00:00
A földtulajdonosokkal hosszú lejáratú, 10–15 évre szóló megállapodást akarnak kötni, melynek értelmében hektáronként 50-től 100 euróig terjedő összeget fizetnének évente. Mint kiderült, ez a pénz a gazdák számára nettó jövedelemnek számítana, ugyanis a befektető ingyen biztosítaná a termeléshez szükséges feltételeket a vetőmagtól a növényvédő szereken át a megműveléshez szükséges gépekig. „Ezenkívül természetesen a földtulajdonosok megkapnák a mezőgazdasági kifizetési ügynökségektől a területalapú támogatást, ami 50 és 80 euró közötti összeget jelent, valamint egy körülbelül 20 eurós hektáronkénti támogatást azért, mert bioüzemanyag gyártásához termelnek alapanyagot” – magyarázta Kerekes Ferenc, aki szerint a múlt heti tájékoztató óta naponta több mint tíz gazdálkodó érdeklődik cégüknél az együttműködés iránt. Vénig Zoltán nagykárolyi agrármérnök szerint a környékbeli földtulajdonosok évi jövedelme sok tényezőtől függ, átlagosan évente 80 eurós bevételük van egy hektár föld után, hacsak nem éri komoly természeti csapás a termést. A biodízelgyártók hangsúlyozzák, hogy épp a biztos jövedelem teszi ajánlatukat vonzóvá. A kialkudott összeget megkapják a gazdák, amennyiben az utóbbi tíz év átlagának megfelelő termést (kukorica esetén körülbelül hétezer, míg ciroknál hektáronkénti körülbelül hatezer kilogrammot) szolgáltatnak be a cégnek, a jövedelem pedig csak nőhet a közeljövőben, mivel a biodízel ára a gazdasági mutatókat figyelembe véve csak emelkedhet. A bioüzemanyag árát az EU parlamentjének bioenergetikai csoportja szabja meg. „A bizottság májusban ül össze, és amennyiben megemelik (a gyártók azt remélik, hogy 0,6 euróról 0,8 euróra módosítják) a biodízel árát, a gazdáknak fizetendő fix összeg is növekedni fog” – állította Kerekes Ferenc. Mint kiderült, kukorica esetén a fajtaválasztásnál lényegében egyetlen szempontot tartanak szem előtt: azt, hogy nagy legyen a keményítőtartalma. A cirok nagyobb jövedelmet hoz a biodízelgyártóknak, a gond csak az vele, hogy nem mindenütt megfelelőek a talaj- és éghajlati viszonyok az optimális termésátlag eléréséhez. Nagykároly környéke azonban megfelel a célnak, ellentétben például Marosvásárhely környékével, ahol szintén tájékozódtak a beruházók. A befektetés összértéke eléri a nyolcvanmillió eurót, az üzem – mely a tervek szerint jövő ősztől már működni fog – pedig közel száz embernek biztosít majd munkahelyet.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.