„Zöld jelzés van az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres és Marosvásárhely közötti 53 kilométeres szakaszának a megépítésére, a munkálatokkal 2016-ra kell majd végeznie a kivitelezőnek – jelentette be csütörtökön Kolozsváron Dan Șova infrastrukturális projektekért felelős tárca nélküli miniszter.
1970. január 01., 02:001970. január 01., 02:00
2013. november 21., 18:292013. november 21., 18:29
Mint részletezte, most zárult le a megvalósíthatósági tanulmány aktualizálása, így hamarosan ki is írják a versenytárgyalást az építési munkálatokra. Elmondása szerint a sztrádaszakaszt a 2007–2013-as költségvetési időszakból megmaradt kohéziós európai uniós alapokból finanszírozzák majd.
Dan Șova ugyanakkor arra is kitért, hogy az észak-erdélyi sztráda Bors és Berettyószéplak közötti szakasza is várhatóan 2016-ra készül el, s abban az évben szeretnék átadni a forgalomnak az északi és a déli autópályát összekapcsoló Torda–Szászsebes sztrádát is. Amint arról korábban beszámoltunk, utóbbira már október végén lejárt a jelentkezési határidő, s rekordszámú, összesen negyvenhárom vállalat jelentkezett. Az észak-erdélyi sztráda Bihar megyei szakaszának finanszírozására pedig kedden tett ígéretet Dan Șova, aki – az RMDSZ tájékoztatása szerint – a szövetség honatyáival folytatott tárgyaláson azt mondta, hogy a jövő évi költségvetésből 256 millió lejt irányozott elő a kormány.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!