Fotó: falugazdasz.ro
Hamarosan megjelenik a fiatal gazdák letelepedését célzó pályázat (DR 30). Az elmúlt évtized legnépszerűbb, európai uniós finanszírozású hazai pályázata iránt óriási az érdeklődés, ezért amint a következő hetekben felkerül a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) honlapjára, érdemes azonnal benyújtani a pályázatot.
2023. augusztus 30., 22:042023. augusztus 30., 22:04
A közzétett konzultatív útmutató alapján a kedvezményezettek közé csakis azok a fiatal mezőgazdasági termelők tartoznak, akik a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában legfeljebb 40 évesek – pontosabban a pályázat beadásának napján még nem töltötték be 41. életévüket –, megfelelő mezőgazdasági szakértelemmel rendelkeznek, és első alkalommal kezdenek gazdálkodni mint a gazdaság vezetői.
A feltételek között szerepel, hogy a pályázó abban a közigazgatási egységben kell letelepedjen, ahol a gazdaságot nyilvántartásba vették. Ha a pályázónak másik munkahelye is van, annak székhelye, tevékenysége ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell legyen, ahol a gazdasága működik.
A sikeres pályázat előfeltétele, hogy a fiatal gazda rendelkezzen mezőgazdasági szakirányú képesítéssel (középiskola, felsőfokú végzettség, szakképesítés, képzés), vagy vállalnia kell, hogy a második részlet kérelmének benyújtásáig elvégzi azt. Abban az esetben, ha a pályázó nappali tagozaton tanul, a tanintézetnek ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell lennie, ahol a gazdasága működik, tájékoztat a közép-erdélyi falugazdász-hálózatot működtető kolozsvári Pro Agricultura Egyesület honlapja, a falugazdasz.ro.
A pályázat megvalósításának időszaka három év, a gyümölcs- és csemegeszőlő-ágazat esetében pedig öt év. Ebben az időszakban kell megtörténnie a kiírásban szereplő saját mezőgazdasági termékek értékesítésének és az új mezőgazdasági eszközök beszerzésének, valamint minden beruházásnak.
A családból csak az egyik családtag kaphat támogatást, a gazdaság átvétele férj és feleség esetében nem számít bele a pontozásba. Az AFIR honlapján részletesen dokumentálható a pályázat benyújtásához szükséges teljes feltételrendszer a 70 ezer eurós támogatás elnyeréséhez.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!