Nem lesz nehéz megszámolni. Az emelés nyomán csupán nettó negyven lejjel nő a minimálbér
Fotó: Barabás Ákos
A bruttó minimálbér 2230 lejről 2300 lejre való emelését tervezi a román kormány 2021-től, ezt azonban a szakszervezetek keveslik, és tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba.
2020. december 28., 15:512020. december 28., 15:51
2020. december 28., 16:372020. december 28., 16:37
Florin Cîţu miniszterelnök és Raluca Turcan munkaügyi miniszter a minimálbér bruttó emeléséről tárgyalt hétfőn az országos érdekegyeztető tanács képviselőivel. A kormányfő szerint a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek érveit, valamint a jelenlegi gazdasági-társadalmi körülményeket figyelembe véve döntenek a minimálbér emelésének mértékéről. A kabinet Facebook-oldalán közzétett bejegyzés szerint a szakszervezetek képviselői a minimálbér 2400 lejre való emelését kérték az egyeztetésen, míg a munkáltatói szövetségek a minimálbér jelenlegi szinten történő befagyasztását követelték a 2021-es év első hónapjaira.
Mindezen szempontokat figyelembe véve a kormány az infláció mértékénél nagyobb összeggel, 70 lejjel tervezi emelni a bruttó minimálbért, amely így 2230 lejről 2300 lejre nőne – szerepel a Victoria-palota közleményében, amelyből az is kiderül, hogy az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadja majd el a kabinet.
A szakszervezetek azonban mindezt roppant kevésnek tartják, és már mától tiltakozó akciót helyeztek kilátásba. A legnagyobb országos szakszervezeti tömb, az Alfa Kartell közölte: a 40 lejes nettó emelés nem fedezi a lakosságnak a járványügyi intézkedések idején megkövetelt óvintézkedésekkel, például a védőmaszkok beszerzésével járó többletköltségeit sem. „Nem fogadjuk el, hogy ilyen módon meglopják a dolgozók munkáját” – fogalmazott közleményében a szakszervezet. Hozzátették: Romániában 4,4 százalékkal emelkedett a termelékenység 2020-ban, ami jelenleg fele az uniós átlagnak, miközben a hazai bérek ennek csupán negyedére rúgnak. Az Alfa Kartell úgy véli, mindössze a „részvényesek és a tőke érdekeit szolgálja” a minimálbér ilyen szintű emelése, ha nem jár együtt az árak befagyasztásával.
A hétfői megbeszélésen arról született egyezség, hogy jövő év első felében a kormány és a szociális partnerek – a stabilitás és a kiszámíthatóság érdekében – megállapodásban rögzítik a minimálbér-emelés mechanizmusát a következő négy évre vonatkozóan.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!