Fotó: Haáz Vince
Romániában egyszeri, hétszáz lejes nyugdíj-kiegészítésről fogadott el sürgősségi rendeletet a kormány csütörtökön.
2022. június 02., 17:322022. június 02., 17:32
„A pótlék része annak az intézkedéscsomagnak, amellyel védjük a munkahelyeket és segítjük a rászorulókat a háború és a járvány okozta gazdasági válságban” – idézte az intézkedésről nyilatkozó Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest az RMDSZ közleménye.
Az RMDSZ elnöke rámutatott:
Eddig emelték a bruttó minimálbért a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, duplájára emelték a kórházi ellátásban és az időseket ellátó rendszerben az étkezésre szánt napi pénzösszeget, étkezési utalványokkal támogatják az egyszülős vagy legalább két gyereket nevelő családokat, a garantált bérminimumon élőket, a fogyatékossággal élőket, valamint az 1500 lej alatti kisnyugdíjasokat.
Az állami beruházásokat, amelyek életben tartják a gazdaságot, továbbra is támogatja a bukaresti kormány, továbbá üzemanyagpótlékot kapnak az árufuvarozók és a személyszállítók, forgótőke-támogatást a hazai mezőgazdasági vállalkozások.
– szögezte le Kelemen Hunor.
A csütörtökön megszavazott egyszeri nyugdíj-kiegészítést júliusban folyósítják és azok kapják, akiknek a járandósága 2 ezer lej alatt van, vagy ezzel megegyezik. Az intézkedés mintegy 3 millió 300 ezer embert érint és 2,3 milliárd lejnyi többletterhet jelent a költségvetésnek.
A munkaügyi minisztérium illetékes államtitkára a kormányülést követő sajtóértekezleten azt mondta: Románia mintegy 110 milliárd lejt költ évente nyugdíjakra.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!