Három évet zuhant a lej

•  Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

A lakosság egy része hátrányos helyzetbe kerülhet a lejnek az euróval szembeni kitartó térvesztése miatt. Három éve nem volt olyan alacsony a lej euróhoz viszonyított értéke, mint amilyenre tegnap süllyedt a román nemzeti valuta. A reggeli órákban a Román Nemzeti Bank (BNR) közel 3,78 lejben jelölte meg egy euró értékét, délre a román fizetőeszköz valamelyest erősödött, és az árfolyam 3,76 lejre módosult.

Krónika

Krónika

2008. január 23., 00:002008. január 23., 00:00

Ehhez hasonló árfolyamot legutóbb 2005 februárjában jegyeztek, akkor még régi lejben számolták az árfolyamot. Azóta – kisebb ingadozásokkal ugyan – folyamatosan erõsödött a román valuta egészen tavaly július 2-áig, amikor egy euró átlagosan 3,11 lejt ért a bankközi devizapiacon. A nyári hónapok óta azonban folyamatos volt, az utóbbi két hétben pedig látványossá vált a lej értékvesztése. Mugur Isãrescu, a BNR kormányzója a lej látványos gyengülésének okát elsõsorban abban látta, hogy a tavalyi év utolsó két hónapjában mind a lakosság, mind a közintézmények felelõtlenül költekeztek. „A román gazdaság rossz szokása, hogy a költségvetési kiadásokat az év utolsó két hónapjára tolja. A költekezési versenyben ugyanakkor a magánszféra sem maradt el. A lej pedig nem lehetett annyira érzéketlen, hogy ellenálljon egy ilyen költekezési hullámnak\" – nyilatkozta a jegybank elnöke.

Isãrescu megjegyezte, befolyásolták az átváltási arány alakulását a nemzetközi pénzpiacokon tapasztalt ingadozások is, de a lej semmiképpen nem zuhant volna ekkorát, ha nem taszította volna a mélybe a román gazdaság gyengélkedése. Meggyõzõdése szerint a román nemzeti valuta hamar lefarag a veszteségbõl, és ismét megerõsödik. A jegybank elnökének vélekedését Varujan Vosganian gazdasági és pénzügyminiszter is osztotta. Elmondta, az önkormányzatok a 2007-es év utolsó három hónapjában költötték el az éves költségvetésük felét. Decemberi kiadásaik 7,1 milliárd euróra rúgtak.

„A lej gyengülése az exportõröknek jó, az importõrök számára viszont rossz hír\" – magyarázta a Krónikának Mihai Codoban pénzügyi elemzõ. Megjegyezte, a lakosság számára is kedvezõtlen a lej gyengülése, mert bizonyos termékek és szolgáltatások ára euróban van megszabva. Ezek a termékek és szolgáltatások – például lakbérek, telefondíjak – most többe kerülnek. Codoban ennek ellenére nem javallotta, hogy a lejes bankszámlákon õrzött lakossági megtakarításokat euróba váltsák át. Úgy vélte ugyanis, hogy a mostani árfolyamnak spekulatív elemei is vannak, ezért valószínû, hogy a lej visszanyer valamennyit az értékébõl a közeljövõben. Megjegyezte, ha az infláció növekszik, akkor sem valószínû, hogy négy lej fölé menjen az euró ára. Ha el is érné ezt az értéket, valószínû, hogy a 2008-as év végéig visszatér a 3,5–3,6-os sávba.

A hitelek esetében a szakértõ szerint az a legbiztonságosabb, ha mindenki abban a pénznemben vesz fel kölcsönt, amelyben a bérét kapja. „Az árfolyamváltozás elég összetett, bonyolult kérdés, és csak azoknak érdemes spekulatív megoldásokba bocsátkozniuk, akik értik az összefüggéseket\" – magyarázta Codoban. A nemzetközi pénzügyi helyzetet illetõen Codoban úgy vélte, a jelenség kihathat Romániára is, megtörténhet, hogy a kamatlábak csökkentését eredményezi, lényeges viszont, hogy nem kell közvetlen hatással számolni.

Krónika

Lassan javul a nemzetközi pénzpiac

Az európai értékpapír- és devizapiacokon az elmúlt héten kivétel nélkül naponta olyan mértékû veszteségeket tapasztaltak, amelyekhez hasonlóak legutóbb közvetlenül a 2001. szeptember 11-i New-York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyai ellen elkövetett támadások után következtek be. Az ázsiai és ausztráliai tõzsdéket még erõsebben érintette a krízis. A New-York-i tõzsdén hétvégén és hétfõn is szünetelt a tevékenység, ezért a gazdasági elemzõk nagy része aggodalommal várta a nyitást. A Wall Street kiesését Észak-Amerikában is megérezte az értékpapírpiac, az esés akárcsak Európában a legjelentõsebb volt az elmúlt hét évben. A bukaresti tõzsde is komoly veszteségekkel indult a tegnap, mintegy 8 százalék körüli veszteséget regisztrálva.

A legtöbb elemzõ szerint a krízis legfontosabb oka, hogy a befektetõk tartanak attól, hogy a pénzintézetek az Egyesült Államokat érintõ, a tavaly nyáron kitört jegyzálogválság miatt elszenvedett újabb tetemes veszteségekrõl számolnak hamarosan be. Annak ellenére, hogy George Bush amerikai elnök pénteken a gazdaság fellendítését szolgáló lépésekrõl számolt be, az érvelés nem volt meggyõzõ, és befektetési szakértõk úgy értékelték, jelentõs recesszió fenyegeti Amerikát, amely 1929-es gazdasági válsághoz hasonló állapothoz vezethet. Idõközben tegnap kora délután az amerikai jegybank szerepét betöltõ Federal Reserve (FED) közbelépett 75 bázisponttal 3,5 százalékra csökkentve az irányadó kamat színvonalát. A FED a recesszió veszélyétõl tartva határozott a rendkívüli kamatcsökkentésrõl. A FED döntése után a londoni, a frankfurti és a párizsi tõzsdeindexek máris emelkedni kezdtek a hétfõi záráshoz képest.

N. B. I.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában

Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában
2025. április 19., szombat

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere
2025. április 18., péntek

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban

Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban
2025. április 18., péntek

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége

A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

2025. április 16., szerda

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére

Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére
2025. április 16., szerda

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának

Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának
2025. április 16., szerda

Újra Romániában a legmagasabb az infláció

Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.

Újra Romániában a legmagasabb az infláció
2025. április 16., szerda

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok

Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok
2025. április 16., szerda

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”

Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”