Dicsőszentmárton kulcsfontosságú helyszínné válik az üveggyapotgyártás világtérképén (képünk illusztráció)
Fotó: Facebook/Knauf Insulation Romania
A világ egyik vezető hőszigetelőanyag-gyártó vállalata bejelentette, elkészült a mintegy 140 millió euróból megvalósított új erdélyi gyára.
2024. szeptember 04., 14:242024. szeptember 04., 14:24
A német Knauf Insulation a Maros megyei Dicsőszentmártonban épített új üveggyapotgyártó üzemet, amely a legmodernebb kelet-közép-európai létesítményük lesz, ahol évente több mint 75 ezer tonna üveggyapotot állítanak elő a belföldi és a környező országok piacai számára. A cég mintegy száz dolgozót, szakképesített munkást, mérnököt alkalmaz.
A vállalat két éve jelentette be, hogy korszerűsíti a dicsőszentmártoni Gecsat üveggyapotgyárat. Az építkezést 2023 elején kezdték el, a munkálatokkal terv szerint haladtak, a termelést év végéig beindítják.
Adrian Garofeanu, a cég romániai leányvállalatának vezetője nagy sikernek nevezte a megvalósítást, amely révén Dicsőszentmárton kulcsfontosságú helyszínné válik az üveggyapotgyártás világtérképén.
A Knauf Insulation a német Knauf csoport tagja, amely mintegy 40 ezer dolgozó foglalkoztat a világ 90 országának 300 gyárában. 2021-ben globálisan 12,5 milliárd eurós eladást produkáltak. Romániában 2008 óta vannak jelen. A Dicsőszentmártonban átvett Gecsat üveggyárat 1918-ban hozták létre, 2007 óta üveggyapotot is előállítanak.
Amint arról beszámoltunk, a legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, négy megyében örülnek a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek. Ennek kétharmadát a Nagyváradon létesülő gumiabroncsüzem „gurítja be” a régióba, miközben Maros és Kolozs megyében két-két, Brassóban pedig egy gyár hoz pénzt és teremt új munkalehetőségeket.
amely több mint 200 millió eurót költ két új üzem idei beindítására a Maros megyei Dicsőszentmártonban és a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
A legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek négy megyében örülnek.
Dicsőszentmártont a 2021-es népszámlálási adatok szerint több mint 20 ezren lakják, 11,6 százalékban magyarok. A Kis-Küküllő-mente legfőbb települése fontos ipari központnak számított az elmúlt évtizedekben.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
szóljon hozzá!