Mert megérdemlik. A munkaadók támogathatják alkalmazottjaik nyaralását
Fotó: freepik.com
A munkaadók több módon támogathatják az alkalmazottak nyaralását, ha ily módon is kifejeznék hálájukat a dolgozóknak.
2024. június 24., 16:132024. június 24., 16:13
A romániai előírások három lehetőséget kínálnak: vakációs utalványok kiosztása, a nyaralási-gyógykezelési költségek fedezése vagy vakációs prémium odaítélése. Mindhárom verzióra más-más adózási szabályok, kedvezmények vonatkoznak. A lehetőségekről a PwC Románia szakértői számoltak be a pénzügyi tanácsadói cég egyik beszélgetős műsorában.
Az értékjegyek összege egy célszemély esetében évente nem haladhatja meg a hathavi országos bruttó minimálbért. Ugyanakkor a kedvezményezettek csak Románia területén használhatják fel a bónuszjuttatást. Amelynek kiutalásához a munkaadónak szerződést kell kötnie egy utalványkibocsátó szolgáltatóval. Ezt a bónuszlehetőséget rögzíteni kell a cég belső szabályzatában vagy a kollektív munkaszerződésben.
A turisztikai szolgáltatások fedezése illetékmentes, ha az összeg nem haladja meg a havi bruttó országos átlagbért, ami jelenleg 7567 lej. Ugyanakkor – a vakációs utalványokkal ellentétben – erre a fajta bónuszra érvényes az úgynevezett 33 százalékos plafon előírása. Utóbbi arról szól, hogy a fizetésen kívüli, adómentes juttatások mértéke nem haladhatja meg az illető alkalmazott alapbérének 33 százalékát.
A munkaadóknak kötelességük felállítaniuk egy prioritáslistát a pluszjuttatások terén, hogy mi esik a 33 százalékos határon belül, és esetleg mi azon kívül, mert utóbbi bónuszok után adót és társadalombiztosítási illetékeket kell fizetni. Emellett nem lehet egyszerre adókedvezményesen vakációs utalványokat és nyaralásiköltség-elszámolást is biztosítani. A vakációs prémiumok esetében a juttatásra ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint az alapbérre, tehát nincs semmilyen adókedvezmény rájuk.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!