Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

magyar energiacég

Politikai ellenszéllel kell megküzdenie Romániában a magyar energiacégnek

Fotó: MVM Csoport/Facebook

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat. Nagy-Bege Zoltán, az ANRE volt alelnöke szerint a magyar energiacég romániai terjeszkedése piaci alapú döntés volt, és a bukaresti hatóságok jóváhagyására váró tranzakció a romániai fogyasztók előnyére válhat, az árak ugyanis úgy tudnak csökkenni, ha nagy, fontos piaci szereplők versenyeznek egymással. A szakember úgy véli, az MVM-mel szembeni hangulatkeltés helyett azt kellene kielemezni, miért vonultak ki Romániából nagy energiacégek az elmúlt években.

Rostás Szabolcs

2024. december 31., 08:192024. december 31., 08:19

2024. december 31., 08:282024. december 31., 08:28

Össztűz zúdul az MVM Csoportra a román politikum és a sajtó részéről azóta, hogy a magyar energiacég december közepén bejelentette: többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie társaságban. A lakossági és ügyfélmegoldások üzletág adásvételéről szóló megállapodás alapján a magyar állam tulajdonában lévő társaság az E.ON 68 százalékos részesedését szerzi meg a csaknem 3,4 millió ügyfelet kiszolgáló E.ON Energie Romániában, továbbá 98 százalékos részesedéshez jut az E.ON Asist Complet regionális szolgáltatóban. A tranzakció a hatósági jóváhagyások után, 2025 első felében zárulhat le, az értékét nem hozták nyilvánosságra.

Az energiabiznisz megkötése azonban nem lesz zökkenőmentes, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter az MVM és az E.ON bejelentése óta több alkalommal is értésre adta, hogy a bukaresti hatóságok alaposan megvizsgálják a tranzakciót.

A tárcavezető szokatlan vehemenciával érvel amellett, hogy a román állam „rendkívül körültekintően” fog eljárni az ügyben, az MVM bevásárlási szándékát kivizsgálja a külföldi közvetlen beruházásokkal foglalkozó bizottság, amely Burduja szerint „minden bizonnyal” a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elé tárja a felvásárlási kísérletet. Miközben maga a liberális (PNL) miniszter is elismeri, hogy az esetleges tranzakció kizárólag a szolgáltatói üzletágat érintené, a kritikus infrastruktúrát nem, Burduja – ugyancsak szokatlan módon – firtatni kezdte, sőt magasnak nevezte az MVM által kifizetendő vételárat, holott az nem publikus.

korábban írtuk

Szélsőjobboldali román párt akadályozná meg, hogy magyar kézbe kerüljön az E.ON romániai cége
Szélsőjobboldali román párt akadályozná meg, hogy magyar kézbe kerüljön az E.ON romániai cége

A Versenytanácshoz fordult a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetség (AUR) a hét elején a az E.ON Energie Románia magyarországi MVM-nek történő eladását célzó ügylet miatt.

„Nem hiszem, hogy részvényesként vagy menedzsmentként megindokolhatod, miért fizetsz valamiért kétszeres, háromszoros vagy tízszeres árat ahhoz képest, amennyit ér a szakértői vizsgálatok alapján” – nyilatkozta a román energiaügyi miniszter, arra utalva, hogy bukaresti sajtóinformációk szerint az MVM 200 millió eurót fizet az E.ON romániai tulajdonrészéért. Orbán Viktor miniszterelnök december 21-én rendezett évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján közölte: az MVM valóban kivásárolta az E.ON egyik cégét Romániában, elmondva, vannak tisztázatlan kérdések és Marcel Ciolacu román miniszterelnök is felvetette, hozzanak létre egy munkacsoportot a kérdések tisztázásra. Azóta a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a Versenytanácshoz fordult a hét elején az ügylet miatt, amely az ellenzéki alakulat szerint „súlyosan károsíthatja a romániai fogyasztók érdekeit, a piaci versenyt és Románia gazdasági stabilitását”.

Fontos körülmény, hogy a magyarországi áramszektor meghatározó, egyetlen nemzeti tulajdonban lévő szereplőjének romániai leányvállalata kizárólag a villamos energia és a földgázszolgáltatást, tehát a kereskedelmi tevékenységet venné át, az E.ON továbbra is megtartja a villamosenergia-hálózatait Moldvában és a földgázhálózatait többnyire az ország északi részében.

Tehát az infrastruktúrát üzemeltető üzletágát nem adja el a német anyavállalat. Az energiaüzlet így is jelentős, mert az E.ON számottevő piaci részesedéssel bír Romániában: a földgázszolgáltatás terén mintegy kétmillió ügyféllel rendelkezik, ipari fogyasztókon kívül a romániai háztartások felét látja el földgázzal, villamos energiát pedig 1,4 millió kliensnek szolgáltat. Vagyis mintegy 3,4 millió ügyféllel rendelkezik a 9 millió villamosenergia-, valamint körülbelül 4,5-4,6 millió földgázfogyasztó alkotta hazai energiapiacon.

magyar energiacég Galéria

Fotó: MVM Csoport/Facebook

Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságnál (ANRE) 16 évig – ebből évekig alelnökként – tevékenykedő Nagy-Bege Zoltán számára jelzésértékű, hogy az elmúlt években sorra kivonultak Romániából azok a külföldi energetikai társaságok – a cseh CEZ, az olasz Enel és a német E.ON –, amelyek az ágazat húsz évvel ezelőtti privatizációja nyomán léptek be a belföldi piacra. „Számomra ennek kapcsán kérdőjelek sorozata merül fel. Ki kell elemezni, hogy ezek a cégek 20 év után miért mentek el innen, mi az, ami megváltozott a piacon, melyek azok az elvárások, amelyek nem jöttek be. Ezeket a változásokat mindenképpen gyorsan orvosolni kell, mert nem feltétlenül jók” – fejtette ki a Krónikának az energiaügyi szakértő.

A 2023 júliusától a CIGA ENERGY Rt. energiapiacokért és szabályzatokért felelős igazgatójaként tevékenykedő közgazdász úgy véli, az MVM romániai terjeszkedése piaci alapú döntés volt, az E.ON tulajdonrészéért az állami Romgazzal, a Petrommal és a Hidroelectricával állt versenyben (valamennyien nagyon fontos szereplők az energetikai piacon), és ezt a versenyt a magasabb vételárral nyerte meg a magyar állami cég.

Idézet
Valószínűleg ők ajánlották a legmagasabb árat, és ez alapján döntött úgy a német részvényes, hogy az MVM-et választja” – állapította meg Nagy-Bege Zoltán.

Kikértük a szakértő véleményét a román energiaügyi miniszternek a „túlságosan magas” vételárral kapcsolatos nyilatkozatával, ugyanakkor azzal kapcsolatban is, hogy a vételárral együtt az MVM gyakorlatilag azt az összeget is előre kifizeti az E.ON-nak, amivel a román állam tartozik a német tőkéjű cégnek az energiaár-szabályozás következtében. Nagy-Bege Zoltán elmondta, maga is látta a feltételezet vételárról a sajtóban megjelent, 200 millió euróról szóló információkat, ezek azonban csak spekulációk, hiszen a vételár nem publikus.

korábban írtuk

Román aggályok az E.ON magyar kézbe kerülése miatt?
Román aggályok az E.ON magyar kézbe kerülése miatt?

A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.

„Lehet, hogy ennyi, de az is lehet, hogy ennél több vagy kevesebb, nem tudjuk. Azt sem tudjuk megbecsülni, hogy ez a piaci ár fölött van vagy sem. Ha ránéznek egy könyvelési mérlegre, piaci szakértők biztosan meg tudják állapítani, hogy a cégnek mi a piaci értéke, a 200 millió euró sok vagy kevés. Ehhez az is hozzátartozik, hogy az E.ON-nak sajtóinformációk alapján valóban több mint 100 millió euró kintlévősége van, amit a román államnak kell megtérítenie a kompenzációs mechanizmus alapján.

Idézet
Tehát ebből a szempontból picit elhamarkodottnak tartom a tranzakcióval kapcsolatban az energiaügyi miniszter által tett nyilatkozatot, és görcsösnek a román sajtóban megjelent, hivatalos vagy nem hivatalos személyek részéről elhangzott véleményeket, miszerint az MVM mögött esetleg orosz érdekek állnak.

Nyilván a külföldi beruházásokban illetékes bukaresti bizottság bekéri a szükséges adatokat, megvizsgálja, hogy milyen forrásból finanszírozza a vásárlást az MVM, van-e a társaságban tulajdonosként bármilyen orosz érdekeltség. Amiről én őszintén szólva nem tudok, hiszen többségében a magyar állam a tulajdonos, tőzsdén is jegyzett cég, tehát bizonyos transzparenciát be kell tartania, így bizonyos adatok hozzáférhetőek az MVM anyavállalatát illetően” – jelentette ki lapunknak az energiapiaci szakértő, hozzátéve: éppen ezért tartja görcsösnek a cég vásárlási szándékával kapcsolatos bukaresti „erőlködést és kínlódást”, aminek nem látja értelmét.

magyar energiacég Galéria

Fotó: MVM Csoport/Facebook

A fogyasztók előnyére válhat a magyar energiacég bevásárlása

Azzal kapcsolatban, hogy egyesek attól tartva ellenzik az MVM és az E.ON közötti üzletet, hogy a magyar állami cég majd orosz gázt fog behozni a romániai piacra, Nagy-Bege Zoltán elmondta, tudomása szerint Magyarországnak nincs „kivételes” szerződése a Gazprommal, nem vásárolja sokkal olcsóbban a földgázt az orosz állami energetikai társaságtól a piaci árhoz képest. Ha esetleg mégis, akkor az szerinte majd a romániai fogyasztók előnyére válhat.

A szakértő úgy véli, a terjeszkedést a térségben már korábban megkezdő, Csehországban, Szlovákiában, a Nyugat-Balkánon jelen lévő MVM mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy profi módon kezelje az új üzletet a romániai piacon.

„Profin felépített, mondhatni multinacionális céggé vált az MVM, ezért biztos vagyok abban, hogy nagyon profin fogják kezelni a romániai cégüket is, amelyik valószínűleg a legnagyobb fiókvállalatuk lesz külföldön, és mindent megtesznek, hogy megtartsák majd a jelenlegi kliensbázist, amely végeredményben a legnagyobb érték ebben a cégben. Végül is a piac javára válik, ha versenyhelyzet alakul ki a piaci szereplők között, a fogyasztók számára ez előnyt jelent, mert az árak úgy tudnak csökkenni, ha nagy, fontos piaci szereplők versenyeznek egymással, és a fogyasztónak több opciója van” – fejtette ki a román tőkéjű energiacég, a CIGA ENERGY Rt. igazgatója, hozzátéve: ezen túlmenően az is fontos, hogy a fogyasztók tisztában legyenek a jogaikkal, többek között azzal, hogy joguk van szolgáltatót váltani, alkudozni, több helyről is ajánlatot kérni.

Megkérdeztük az ANRE egykori alelnökét, milyen körülmények játszottak közre abban, hogy több külföldi energiavállalat is távozott Romániából, mekkora szerepe van ebben a 2021/27-es számú, az árkompencázióról szóló sürgősségi rendeletnek. Nagy-Bege Zoltán szerint nehéz megállapítani, hogy az ársapka bevezetése elegendő volt-e ahhoz, hogy bizonyos szereplők kiszoruljanak a piacról. Úgy véli, sokkal inkább befolyásolta ezt a folyamatot, hogy az elmúlt 6-7 év során három liberalizáción és három újraszabályozáson ment keresztül a romániai ágazat a földgáz piacának 2017-ben, valamint a villamos energia piacának 2018-ban történt liberalizálása óta.

Az újraszabályozást az Európai Bizottság erőteljes fellépése nyomán vezették ki a bukaresti hatóságok, az európai energiaválság hatására 2021 végén bevezetve a most is alkalmazott árkompenzációt.

„Miközben akkor teljesen jogos volt egy ilyen beavatkozás, most már erősen kérdéses ennek a fenntartása, hiszen Európa már jócskán maga mögött tudja az energiaválságot. És amikor így játszadozik a kormány az energiapiaccal, hogy liberalizál, aztán egy év múlva újraszabályoz, megint liberalizál, ismét újraszabályoz, akkor szép lassan betelik a pohár, és meglehet, az E.ON számára az ársapka jelentette az utolsó cseppet” – állapította meg a szakértő, felhívva a figyelmet, hogy az E.ON-nal szemben felgyűlt több mint 100 millió eurós állami tartozást egy akkora cégnek is borzasztóan nehéz finanszírozni, mint a német tőkéjű energiavállalat. Éppen ezért nem elképzelhetetlen, hogy az elmúlt években a szolgáltatói tevékenység számos energetikai társaság számára veszteséges volt a magas finanszírozási költségek miatt.

korábban írtuk

Hivatalos: magyar társaság vásárolja fel a legnagyobb román energiacéget
Hivatalos: magyar társaság vásárolja fel a legnagyobb román energiacéget

Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára

Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára
2025. július 07., hétfő

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról