Fotó: Mediafax
2007. november 07., 00:002007. november 07., 00:00
A craiovai részvénytársaságot hatodik nekifutásra sikerült magánosítania a román államnak. A vállalat helyzete annyira megromlott az elmúlt években, hogy csak egy komoly befektető részvényesként való belépése jelentette az egyetlen megoldást, hogy tovább működhessen – nyilatkozta a szerződés aláírása után az AVAS elnöke. A tranzakció összértéke 120 millió euró körüli. A szaúdi cég 2,34 millió eurót fizet az Electroputere részvényeinek közel 63 százalékáért. Emellett a szerződésben foglaltak szerint a vásárló kötelezte magát, hogy mintegy 23 millió eurót fog befektetni a romániai vállalatba, amiből 3 milliót a környezetvédelmi előírások betartására, 20 milliót pedig korszerűsítésre és fejlesztésre fordítanak. A fizetésképtelenség megszüntetése érdekében az arab cég 37 millió eurós tőkeinjekciót fog a közeljövőben véghezvinni, ezenkívül egyben átveszik a craiovai gyár közel 44 millió eurós tartozását. Végül az Al-Arrab Contracting magára vállalja a különböző pénzintézetek által az Electroputere javaira kivetett jelzálogokat is, amelyeknek összértéke 20 millió dollár. Az 1949-ben létrehozott, és az elektronikai ipar és a vasút számára felszereléseket gyártó üzemként induló román cég egyébként a felszámolás határán állt a privatizálást megelőzően. A részvénytársaság veszteségei 2007 első felében 11,27 millió lejt tettek ki, majd - elérték a 30 millió lejt. A teljes tartozás, amelyet egy éven belül törleszteni kell, meghaladja a 209 millió lejt. Az Electroputere részvénytársaságot először 2001 márciusában bocsátotta áruba az AVAS. 2007 júniusáig összesen három befektető maradt versenyben, amelyek közül a szaúdi cég lépett fel a legelőnyösebb ajánlattal. Az AVAS szerint a privatizálás nem foglalt magában semmilyen állami támogatást. A craiovai vállalat vásárlója tavaly 134 millió dolláros forgalom mellett 14 millió dolláros nyereséget jegyzett, és fő tevékenysége a nagy és közepes teljesítményű elektromos központok gyártása.
Nicușor Dan államfő kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci – adta hírül az Economica.net gazdasági portál a cég közleménye alapján.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.