Földbérlet, ami egymás ellen hangolja a földtulajdonost és a bérlőt

földbérlet

Földbérlet kérdőjelekkel. A bérlő számára a legnagyobb kihívás a szántóföldek tagosítása

Fotó: Farkas Tamás

Egyre ádázabb harc folyik a jó minőségű termőföldekért a mezőgazdasági pályázatok miatt, azonban a hosszabb távú földbérletet szabályozó törvény hiányában a bérlők kiszolgáltatott helyzetben vannak. Szakemberek szerint olyan jogszabályra van szükség, ami arra kötelezi a földtulajdonost, hogy legalább hét évre adja használatba földjét a bérlőnek. Könczei Csaba, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke a Krónikának leszögezte: a mezőgazdaságot érintő jogszabályok közül a földbérletet szabályozó tervezet abszolút prioritást kell hogy élvezzen.

Makkay József

2025. április 07., 08:012025. április 07., 08:01

Évek óta vita tárgya Romániában a földbérlet, mert az érvényes szabályozás egyoldalúan a földtulajdonos bérbeadó érdekeit védi.

A jelenlegi gyakorlat szerint a bérbeadó visszaveheti bérbe adott mezőgazdasági területeit, amennyiben egy évvel korábban írásban értesíti erről a bérlőt.

Ha a föld tulajdonosa igényt tart termőföldjére, kaszáló- vagy legelőterületére, a mezőgazdasági év lejártával a bérlő köteles felszabadítani és a bérbeadó rendelkezésére bocsájtani a kérdéses területeket.

A Krónika által megkérdezett agrárvállalkozó szerint ez versenyhelyzetben fordul elő, amikor a település határában terjeszkedni akaró bérlő rálicitál a helyi földbérleti árakra. Portálunknak egy neve elhallgatását kérő, mintegy 500 hektár területet bérlő, és szántóföldi növények – kalászos gabona, repce, napraforgó és kukorica – termesztésével foglalkozó agrárvállalkozó elmondta, hogy a harmincöt gazda közül, akikkel többéves szerződést kötött, öt gazda a harmadik évben meggondolta magát, és követeli, hogy idén ősztől adja át területeiket a tagosított nagy parcellákban.

A szomszédos faluban terjeszkedni akaró másik vállalkozó több mezőgazdasági területre tart igényt a környező falvak határában, ezért a gazdák egy része magasabb bérleti díj fejében átpártolna hozzá.

Idézet
A kérést azért nehéz teljesíteni, mert az évek során arra törekedtem, hogy a nadrágszíjparcellákat tagosítsam – legalább öthektáros földdarabokat hoztam létre –, és ősztől több ilyen nagy parcellát kell feldarabolnom.

Próbáltam megemelni a bérleti díjat, de ez sem győzte meg a földtulajdonosokat, mert a másik vállalkozó ellenem hangolja az embereket” – panaszkodott portálunknak az érintett gazda.

A Szilágy megyei gabonatermesztő igazságtalannak tartja a szabályozatlan földbérleti rendszert, ami kiszolgáltatottá teszi a bérlőt a bérbeadó kénye-kedve szerint. A szilágysági agrárvállalkozó képeket mutatott az évekkel ezelőtt bérbe vett mezőgazdasági területeiről. Sok olyan parcellát is elvállalt, amelyek hosszú évek óta parlagon álltak – bokrokat és embermagasságú gazt kellett irtani, és a gyökerektől kitakarítani a szántóföldet –, most pedig a gazda kártérítés nélkül visszaveszi a kitisztított területeit. Közben sokat fektetett tápanyag-utánpótlásba és a gyomirtásba is, ezért jogásszal keresi annak lehetőségét, hogy köztes utat találjanak az elégedetlenkedő földtulajdonosokkal való kiegyezéshez.

Elkaszálta az alkotmánybíróság a hét évre szóló földbérletet

A szilágysági földbérlő panasza nem egyedi, sokan ebben ,,a csónakban eveznek”. Könczei Csaba, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy a kialakult helyzetet csak erre kidolgozott speciális törvény tudná rendezni, a mezőgazdasági területek bérlése nem ugyanaz a kategória, mint amikor lakást vesz bérbe valaki.

,,Tavaly született a törvényhozásban egy kezdeményezés, amikor az adótörvénykönyv egyik új cikkelyével próbáltuk szabályozni a földtulajdonosok és a bérlők közötti megegyezést. A jogszabály kimondta, hogy a földbérleti szerződés időtartama legalább hét évre kell szóljon.

Idézet
A jogalkotói elképzelés sajnos rosszul volt megfogalmazva, mert az alkotmánybíróság eltörölte a kérdéses cikkelyt”

– foglalta össze az előzményeket a háromszéki RMDSZ-képviselő. A taláros testület tagjai azért vetették el a jogszabályt, mert a földtulajdonosokat képviselő szervezetek szerint az előírás súlyosan korlátozza a tulajdonhoz való hozzáférés jogát.

Ezzel a történet visszakerült a régi mederbe: a bérlő és a bérbeadó között kötendő bérleti szerződésnek tartalmaznia kell azt az előírást is, hogy előzetes felszólítás alapján a földtulajdonos egy év múlva visszaveheti mezőgazdasági területeit a bérlőtől, és semmiféle kártérítés nem terheli.

Választások utáni prioritás kell hogy legyen az új jogszabály kidolgozása

Könczei szerint jelenleg nincs politikai akarat a kormánypártok részéről arra, hogy az alkotmánybíróság döntése után külön törvényben foglalkozzanak a kérdéssel, holott égető szükség volna rá, mert egyre nagyobb a harc a mezőgazdasági területekért. Ha valaki magasabb bért ígér, vagy a földtulajdonosnak valamiért nem tetszik a bérlő személye, felboríthatja az agrárvállalkozó számításait azzal, hogy egy pályázásra készülő, vagy agrárpályázatot elnyert gazdának meghiúsíthatja a befektetéseit, amivel veszélybe kerülnek a pályázati források is.

A mezőgazdasági szakember szerint alternatíva lehet a földek megvásárlása, ami viszont nehézkes procedúra, mert a törvény előírja, hogy kik rendelkeznek elővásárlási joggal.

Ha ezen túljut a gazda, elviekben egy fél év múlva aláírhatja a föld adásvételéről szóló szerződést – feltéve, ha azt telekkönyvezték.

Könczei Csaba úgy látja, hogy a mezőgazdaságot érintő jogszabályok közül a földbérletet szabályozó törvénytervezet abszolút prioritást kell hogy élvezzen az államelnök-választást követő időszakban, hogy megnyugtatóan lehessen rendezni a romániai mezőgazdasági termelés jövőjét leginkább érintő földbérleti rendszert.

korábban írtuk

Nadrágszíjparcellákon nem lehet korszerű gazdálkodást folytatni – A LAPAR elnöke a Krónikának
Nadrágszíjparcellákon nem lehet korszerű gazdálkodást folytatni – A LAPAR elnöke a Krónikának

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke. A szakember prioritásnak nevezte a földek tagosítását a Krónikának adott interjúban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 06., vasárnap

Dúl a vámháború: egy neves brit autóipari csoport máris felfüggesztette az amerikai exportot

Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.

Dúl a vámháború: egy neves brit autóipari csoport máris felfüggesztette az amerikai exportot
2025. április 05., szombat

Trump szerint gazdasági forradalom az általa meghirdetett új vámrendszer

Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.

Trump szerint gazdasági forradalom az általa meghirdetett új vámrendszer
2025. április 05., szombat

Csaknem egymillió nyugdíjas kap szociális juttatást

Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Csaknem egymillió nyugdíjas kap szociális juttatást
2025. április 04., péntek

Megnyílt az ország első napelemeket újrahasznosító üzeme

Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.

Megnyílt az ország első napelemeket újrahasznosító üzeme
2025. április 04., péntek

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust

Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust
2025. április 04., péntek

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében
2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget