2007. október 17., 00:002007. október 17., 00:00
A SIAB kiállítói összfelülete megközelítette az 50 ezer négyzetmétert, a látogatók száma elérte a 300 ezret. A közel 200 autókereskedés és háttéripari cég mintegy 500 márka termékeit vonultatta fel, közel száz romániai piaci premiert ünnepelve. A nagy autógyártók romániai képviseletei közül csak a Peugeot hiányzott, viszont ismét jelen voltak a Þiriac Auto márkái. Az idei szalonon így összesen több mint 500 jármû volt látható. A terepjárók számára a szervezõk mesterséges próbapályát is kialakítottak, ez a Romániában összeszerelt eddigi legnagyobb és legösszetettebb ilyen jellegû létesítmény volt. Thierry Hesse, a szervezõ AMC Promotion vezetõje elõnyként értékelte, hogy a Jármûgyártók Nemzetközi Szövetsége úgy döntött, a szintén páratlan években, õsszel esedékes budapesti szalont átköltöztetik a páros évekre.
Ha az autógyártók képviseletei számára sikeres volt a 2007-es SIAB, a háttéripar esetében nem minden résztvevõ osztotta a szervezõk elégedettségét. Godra Zsolt, a székelyudvarhelyi Impar cég ügyvezetõ igazgatója szerint a bukaresti körülmények sem a kiállítók, sem a látogatók számára nem voltak nyugati színvonalúak, a helyszínt például csak többórás dugó után lehetett megközelíteni. A gumiabroncsokat és autóápolási szereket forgalmazó Impar kezdetektõl fogva részt vesz a SIAB-on. „Miután nem volt elég mellékhelyiség, és ételt, italt is csak hosszas sorban állás után lehetett vásárolni, valamint a fõcsarnokon kívül rekedt kiállítók a parkolóban felállított sátrakban voltak kénytelenek fagyoskodni, túlzásnak érzem Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök kijelentését, hogy a SIAB Közép-Kelet-Európa legnívósabb autókiállítása” – mondta Godra Zsolt, aki szerint sokkal célravezetõbb lenne, ha a háttéripar képviselõi számára egy külön rendezvényt biztosítanának.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.