Fotó: Barabás Ákos
A privatizációk, illetve az állami vállalatok hatékonyabbá tétele lendítheti előre többek között a román gazdaságot a Világbank szerint.
2018. január 11., 14:342018. január 11., 14:34
Lassul az elkövetkező két évben a román gazdaság növekedési üteme a Világbank legfrissebb, tegnap közzétett prognózisa szerint, a washingtoni székhelyű pénzintézet Global Economic Prospects című előrejelzése azonban derűlátóbban tekint a romániai fejleményekre, mint legutóbbi, júniusi elemzésében.
a tavalyi, 6 százalékot meghaladó növekedés után. Jelentősen felfele módosította ugyanakkor a pénzintézet a gazdaság tavalyi alakulását is, hiszen miközben júniusban még 4,4 százalékos gyarapodást várt az év végére, most már az elemzők úgy vélik, hogy a növekedés eléri a 6,4 százalékot.
főként ha magánosítás együtt jár a hatékonyabb menedzsmenttel, a nemzetközi piacok meghódításával, illetve a jogszabályi és intézményi keret is megfelelően működik. Az elemzés arra is rámutat, hogy állami kézben is lehet növelni a hatékonyságot – pozitív példaként e tekintetben Romániát és Macedóniát említik az elemzők. Meglátásuk szerint a 2013–2016-os időszakban több romániai állami vállalatot is „politikamentessé” tettek, igazgatótanácsukban pedig szakemberek kaptak helyet. Természetesen a dokumentum értelmében van még hová fejlődni.
A washingtoni pénzintézet szerint jövőre 3 százalék, 2020-ban pedig 2,9 százalék lesz a globális gazdasági növekedés a tavalyi 3 százalék után. A világ vezető ipari országainak GDP-je 2,2 százalékkal nő az idén a tavaly júniusban várt 1,8 százalék helyett. A fejlődő országok esetében nem változtattak a 4,5 százalékos növekedési előrejelzésen. A Világbank 2,2 százalékról 2,5 százalékra emelte az Egyesült Államok idei gazdasági növekedésével kapcsolatos várakozását, míg jövőre 2 százalékos gazdaságbővüléssel számol.
Kína esetében a Világbank csupán minimálisan változtatott az idei évre vonatkozó előrejelzésén, 6,3 százalékról 6,4 százalékra, jövőre pedig változatlanul 6,3 százalék gazdasági növekedést vár. A Világbank továbbra is 1,7 százalékos idei és 1,8 százalékos jövő évi orosz gazdasági bővüléssel számol.
Várakozásaik szerint a magyar gazdaság a tavalyi 3,9 százalékos GDP-növekedés után idén 3,8 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal, 2020-ban pedig 2,9 százalékkal nő. A tavalyi növekedést 0,2 százalékponttal, az ideit és a jövő évit egyaránt 0,1 százalékponttal emelte a Világbank júniushoz képest.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!