Fából vasútkarika? Civilek szerint le kellene mondani az Erdélyt is átszelő nagy sebességű vonat tervéről

A nagy sebességű vasút egyelőre távol áll az ország realitásaitól •  Fotó: Pixabay.com

A nagy sebességű vasút egyelőre távol áll az ország realitásaitól

Fotó: Pixabay.com

Pénzpazarlásnak tartja a Pro Infrastruktúra Egyesület a bukaresti szállításügyi minisztérium nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveit. A szaktárca akár 17 milliárd eurót is költene arra, hogy 200 kilométer/órás sebesség felett száguldjanak a szerelvények a Konstanca–Bukarest–Nagyszeben–Kolozsvár–Nagyvárad-vonalon, modern vasúti összeköttetést biztosítva a Fekete-tenger partjától Budapest és a Nyugat felé.

Páva Adorján

2022. április 27., 13:252022. április 27., 13:25

2022. április 27., 15:432022. április 27., 15:43

Nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveket ismertetett a napokban a román szállításügyi minisztérium, amely több elképzelést is felvázolt, miután az Európai Unió által masszívan támogatott országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta, hogy 2026-ig 25 százalékkal növeli a vasúton közlekedők számát a tavalyi utasszámhoz képest, illetve a teherforgalmat is hasonló arányban bővíti hat év alatt (2020-2026). Mindezeket pedig a meglévő infrastruktúra felújításával, illetve új vonalak kiépítésével tudják megvalósítani.

Bár a nagy sebességű vasút (High Speed Rail – HSR) természetesen ennyi idő alatt nem készülhet el, az előzetes elképzelések már szerepelnek abban a kormányhatározat-tervezetben, amely a vasúti infrastruktúra fejlesztését taglalja a PNRR-ben tett vállalások alapján. A minisztérium tervei szerint 2023-ig kellene előzetes jelentéseket készíteni a projekt megvalósítási lehetőségeiről, magának a tanulmánynak pedig 2026-ig kellene elkészülnie. A konkrét tervek elkészítésére áfa nélkül 120 millió eurót szánnának a hatóságok.

Romániának ugyanis rá kell kapcsolódnia a közép- és nyugat-európai nagy sebességű vasúthálózatra, erre pedig most két lehetőséget vázoltak fel.

A Bukarest–Pitești–Curtea de Argeș–Nagyszeben–Medgyes–(Marosvásárhely)–Kolozsvár–Zilah–Nagyvárad–Biharpüspöki-vonal mintegy 590 kilométer hosszú lenne; egy kilométernyi vasút megépítését most körülbelül 25-30 millió euróra taksálják, tehát a munkálatok összértéke mintegy 17 milliárd euróra rúgna.

Egy másik elképzelésben egy „hibrid” gyorsvasútvonalat vázolnak fel, melynek egyes – más tervben is szereplő – szakaszain „csupán” 160 km/h-val haladnának a szerelvények, például Brassó–Arad vagy Kolozsvár–Biharpüspöki között, a maradék szakaszokat pedig újonnan építenék meg úgy, hogy eleget tegyenek a 200 km/h feletti sebességelvárásnak.

De mi lesz a régi vasúthálózattal?

Csakhogy a tervek messze nem nyerték el a romániai közlekedési infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel figyelő civil szervezet, a Pro Infrastruktúra Egyesület tetszését. „Románia ismét pénzt tékozol el nagy sebességű vasutakra. Zöld lovakat álmodunk a falakra (román mondás tükörfordítása, jelentése: képtelenséget állítunk – szerk. megj.), miközben

Idézet
az ország képtelen fenntartani a hagyományos vasúthálózatot, az elmúlt húsz évben nem valósult meg olyan főjavítási, felújítási stratégia, amely jelentős hasznokat hozott volna”

– közölte szerdai Facebook-bejegyzésében az egyesület. A Pro Infrastruktúra képviselői szerint a valóság az, hogy a romániai vasúthálózat a szakadék szélén „táncol”, 75 százalékában generáljavításra szorul. A szerelvények az 1995-ös viszonyokhoz képest fele akkora sebességgel tudnak haladni: a tehervonatok 17 km/h-s, a személyvonatok pedig 50 km/h-s átlagsebességgel araszolnak.

Idézet
Számos technikai és gazdasági érv szól amellett, hogy a nagy sebességű vasútra kidobandó pénz pótcselekvés, nem jelent megoldást a valós problémákra.

Például egy HSR szerelvény működéséhez számos háttérszolgáltatást biztosító rendszert is ki kell építeni, miközben most a pályaudvarokra alig-alig jut be egy szerelvény (Brassóban például 15–30 km/órás sebességgel). Ugyanakkor a HSR-rel nem leget árut szállítani, csak embereket, akiknek borsos árat kell majd fizetniük egy jegyért” – érvelt a Pro Infrastruktúra Egyesület.

Égető probléma a meglévő hagyományos vasúthálózat felújítása •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Égető probléma a meglévő hagyományos vasúthálózat felújítása

Fotó: Veres Nándor

A közlekedésügyi szakembereket tömörítő civil szervezet szerint a nagy sebességű vasút terveinek dédelgetése még legalább 15–20 évig felesleges. Ehelyett átfogó tanulmányokat kellene készíteni a meglévő vasúthálózat felújítási lehetőségeiről. Ugyanakkor fel kellene számolni az elmúlt 20 év gyakorlatát, miszerint a szükséges pénzösszeg csupán 10-20 százalékát biztosította az állam a vasút fenntartására és főjavítási munkálatokra.

A Pro Infrastruktúra emlékeztetett, a román állam ehelyett olyan projektekbe ölte a pénzt, mint a hírhedt 4-es (Rajna–Duna) vasúti teherszállítási folyosó: egymilliárd eurós beruházás közepette csupán 10-15 perccel csökkent a Bukarest–Konstanca közötti távon megtett idő, miközben jelentősen visszaesett a tehervonat-forgalom.

Felgyorsult az ötletelés

Mint ismeretes, a közelmúltban többször felmerült már a Romániát a Nyugattal összekötő nagy sebességű vagy gyorsvasút kiépítése. A Budapest–Bukarest-gyorsvasút tervét a magyar kormány már évekkel ezelőtt felvetette.

Az Európai Unió néhány hónapja jelezte, azt várja Romániától, hogy 2040-ig fejezze be az ország területén áthaladó szakaszokat.

A transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) új szabályzata értelmében tehát 18 éven belül be kellene fejezni a Bukarestet Budapesttel összekötő gyorsvasút kiépítését, akkorra a hálózat részét képező romániai szakaszokon is legalább 160 kilométer/órás sebességgel kell közlekedniük a személyszállító vonatoknak, a tehervonatoknak pedig el kell érniük a 100 kilométer/órás sebességet.

Az új TEN-T szabályzat egy új korridor létesítését is előírja, amely a Balti-, a Fekete- és az Égei-tengereket köti össze, áthalad Lengyelországon, Szlovákián, Magyarországon, Románián, Bulgárián és Görögországon. Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésért felelős biztosa úgy nyilatkozott, a Bukarest–Budapest-gyorsvasút romániai vonala a fővárostól Brassó, Szeben, Kolozsvár és végül Nagyvárad érintésével haladna. Szerinte uniós szinten az infrastruktúra-fejlesztésre szánt alapokat 270 milliárd euróval kell kiegészíteni, hogy az ambíciós terveket megvalósítsák.

Lehet teljesíteni az elvárást, ha az ország lehívja az uniós pénzeket, és komolyan veszi az infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokat – jelentette ki január elején a Krónika megkeresésére Benedek Zakariás,

a bukaresti képviselőház infrastruktúra- és közlekedésügyi szakbizottságának tagja. Mint az RMDSZ-es politikus részletezte, a következő tíz évben annyi pénz áramolhat Romániába, mint korábban soha, és azután sem fog, így okosan kell kihasználni, hogy a romániai közlekedési infrastruktúra megközelítse az uniós átlagot.

korábban írtuk

Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok
Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok

Tizennyolc év múlva kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében. 

korábban írtuk

Románia messze áll a gyorsvasutak építésétől: Szentes József, a CFR volt vezérigazgatója a lemaradás okairól
Románia messze áll a gyorsvasutak építésétől: Szentes József, a CFR volt vezérigazgatója a lemaradás okairól

Az Európai Bizottság egyik tavalyi jelentése szerint Románia az utolsó helyen áll a vasúti infrastruktúra fejlesztése terén az uniós tagországok között. A román lemaradás súlyos következményekkel járhat, ugyanis az Unió prioritáslistára emeli a vasúti szállítást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból