15 kategóriában díjazták Szatmár megye legjobb gazdáit
Fotó: Partiumigazda.ro
Szatmár megye legkiválóbb gazdálkodói mellett elismerő okleveleket vehettek át azok a termelők is, akik önzetlen búza- és lisztadományaikkal 2023-ban is hozzájárultak a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program, illetve a zöldség és gyümölcs adományaikkal az idei szegények világnapi gyűjtés sikeréhez.
2023. december 23., 16:252023. december 23., 16:25
2023. december 23., 21:242023. december 23., 21:24
Évzáró gálát tartott a szatmárnémeti Megmaradás Házában a Partiumi Falugazdász Hálózat. A rendezvényközpont nagyterme megtelt, számos érdeklődő és gazda vett részt az eseményen. Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a hálózat koordinátora köszöntőjében rámutatott: a Partiumi Falugazdász Hálózat hatékony segítséget nyújt a partiumi gazdáknak, ám
De nem szabad megfeledkezni a számtalan partiumi gazdáról sem, akik nem csak segítséget kérnek, hanem segítenek is: a jótékonysági rendezvények kapcsán mindig önzetlenül adakoznak, tájékoztat a falugazdászhálózat honlapja, a Pariumigazda.ro.
A Szatmár Megyei Tanács képviseletében Kovács Máté megyemenedzser gratulált a falugazdászok munkájához, majd Mészáros Balázs, a Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának Főosztályvezetője szólt a közönséghez. „A falugazdászok munkájának hatékonyságát és sikerességét már az is bizonyítja, hogy a harmadik gálát szervezik.
Köszönöm a munkájukat” – mondta.
Kovács Szabolcs hálózati vezető elmondta: ahogy a mezőgazdaságban az év vége az összegzés ideje, úgy a Partiumi Falugazdász Hálózatban is visszatekintenek a hamarosan záruló év eseményeire, kiértékelik a munkát. Az öt éve létrehozott szervezet fejlődik, ez a növekvő számú sikeres rendezvényekkel is bebizonyosodik.
Az évzáró gálán a kiemelkedő, a mások elé példaként állítható teljesítényeket díjazzák. Jó példaként szólították a közönség elé Bartos Tímea és Huszár Antal, illetve Nagy László falugazdászokat, akik éves tevékenységüknek köszönhetően már elismerést kaptak a budapesti Összefogás Fórumon is. Előbbiek falugazdászi tevékenységük elismeréseként kaptak akkor oklevelet, Nagy László pedig Az év külhoni falugazdásza lett.
Díjat kapott a Nachbil Sajtmanufaktúra (Az Év Sajtkészítője), Hornyák Tibor (Az Év Pálinkafőzője), a Tivadar Méhészet (Az Év Méhészete), Diószegi István (Az Év Zöldségtermesztője), Nagy Anita (Az Év Női Agrárvállalkozója), a Szatmár Megyei Kisállattenyésztők Szövetsége (Az Év Állattenyésztő Egyesülete), Szilágyi András (Az Év Gabonatermesztője), Heidel Benjámin (Az Év Fiatal Gazdája), a Reizer Pincészet (Az Év Pincészete), Bozsó Ferenc (Az Év Kézművese), a König Mühle kft. (Az Év Malomipari Szereplője), Sasu Lucian és Belényi Gábor (Az Év Gyümölcstermesztője), a Szatmár Szívéből termékcsalád (Az Év Mezőgazdasági Feldolgozója), Hajnal Tamás (Az Év Állattenyésztője), valamint a Tar Levendula Farm (Az Év Legszebb Gazdasága).
A III. Falugazdász Gála műsorában szólították a közönség elé azokat a mezőgazdasággal kapcsolatos egyetemi tanulmányokat végző fiatalokat is, akik a Partiumi Falugazdász Hálózat ösztöndíj-pályázatán nyertek támogatást tanulmányaik végzéséhez. Ösztöndíjasként folytathatja tanulmányait Szatmár megyéből Gádoros Mátyás és Sücs István Dávid, valamint Máramaros megyéből Szőlős Balázs.
Szatmár megyében a szegények világnapja kapcsán ötven gazda összesen 2200 kg zöldséget, 330 kg tartós élelmiszert, 100 liter olajat és 300 kg almát adományozott.
A Magyarok kenyere programban a Partiumban 500 felajánlótól 74 ezer kilogrammnyi búza érkezett, az ebből készült liszt pedig Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyében több tucat szociális ellátó intézet számára biztosította az asztalra kerülő mindennapi kenyeret. Ezen kívül pénzadományként 6 000 lej érkezett.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!