Fotó: Facebook/Giannis Kallergis
A korábbi 7 százalékról 7,1 százalékra módosította az idei évvégi inflációs előrejelzését a Román Nemzeti Bank (BNR), és fenntartotta a 2024 végére vonatkozó 4,2 százalékos becslését – közölte pénteken Mugur Isărescu jegybankelnök.
2023. május 12., 15:202023. május 12., 15:20
Mint ismeretes, tavaly novemberben a BNR még 11,2 százalékos inflációt becsült 2023 végére. Idén februárban viszont 7 százalékra módosította az idei évvégi inflációs várakozását, és 4,2 százalékra becsülte a 2024-es éves fogyasztói árindexet.
A Mugur Isărescu által ismertetett jelentés szerint az infláció idei további csökkenéséhez a nyersanyagpiaci feszültségek oldódása, a gazdaságban jelentkező többletkereslet lanyhulása és az importáruk árához kapcsolódó inflációs nyomás mérséklődése járul hozzá. Az Agerpres által idézett jelentés szerint idén
és dezinflációs hatása volt annak is, hogy január elsejétől módosult az energiaárak korlátozását és a növekedésük kompenzálását előíró jogszabály.
Mint ismeretes, a fogyasztói árindex több mint egy éve kétszámjegyű, tavaly júniustól kezdődően idén márciusig meghaladta a 15 százalékot. Az éves infláció tavaly novemberben 16,8 százalékon tetőzött, azt követően – a februári megtorpanástól eltekintve – enyhe lassulás következett.
A bukaresti kormány arra számít, hogy a következő hónapokban gyorsabb ütemben mérséklődik a fogyasztóiár-index, így május elején 7,4 százalékra javította az idei évvégi inflációs várakozását a korábbi 8 százalékról.
A márciusi 14,53 százalékról áprilisban 11,23 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A román kormány gazdasági előrejelzési bizottsága (CNSP) csökkentette az idei év végére vonatkozó inflációs prognózisát: a hétfőn kiadott tavaszi jelentés szerint a korábbi 8 helyett már csak 7,4 százalékos inflációra számít 2023 végén.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!