Fotó: 123RF
Kilencven napra mentesülnek az ágazatspecifikus adó befizetésének kötelezettsége alól a romániai vendéglátóipari cégek – egyebek mellett erről rendelkezik az a sürgősségikormányrendelet-tervezet, amelyet kedden tettek közzé a bukaresti pénzügyminisztérium honlapján.
2020. június 16., 13:592020. június 16., 13:59
2020. június 16., 14:002020. június 16., 14:00
A vendéglátóiparra a 2017-ben érvénybe lépett, 2016/170-es (ún. HoReCa) törvény vetett ki specifikus adót, amelyet a szállodáknak, vendéglőknek, bároknak és kávézóknak különböző paraméterek szerint, féléves leosztásban, két egyenlő részben, a félévet követő hónap 25. napjáig kell befizetniük. A jogszabály meghatározza azt is, hogy miként kell levonni a kilencvennapos adómentes időszakot a 365 napos pénzügyi évből – tartalmazza az indoklás.
A kezdeményezők szerint a jogszabály jótékony hatással lesz a turisztikai cégek pénzforgalámra (cash-flow). Călin Ile, a romániai szállodák szövetségének elnöke június eleji becslése szerint a hazai vendéglátóipar idei vesztesége megközelíti az egymilliárd eurót. A vendéglátóiparban tevékenykedő munkáltatók hevesen bírálják a kormányt, amiért továbbra is várat magára az éttermek, vendéglők belső tereinek újranyitása. Az ágazat képviselői ugyanakkor nem felejtik el Ludovic Orban miniszterelnök korábbi kijelentését, miszerint a turizmus és a vendéglátóipar „elenyésző mértékben” járul hozzá a hazai össztermékhez (GDP), ezért nem kell sietni az újraindításukkal a járványhelyzet közepette.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!