Tisztességtelen konkurencia? Az Uber betiltásáért több ízben is tüntetéseket szerveztek a taxisok
Fotó: Haáz Vince
Az internetes fuvarmegosztók működését szabályozó joghézag felszámolása nélkül lépett hatályba csütörtökön Romániában az engedély nélküli üzletszerű személyszállítás leleplezését megkönnyítő rendelet.
2019. május 16., 17:302019. május 16., 17:30
2019. május 16., 17:402019. május 16., 17:40
Bár Răzvan Cuc közlekedési miniszter álhírnek nevezte, hogy betiltották volna az Ubert és a többi internetes fuvarmegosztó céget, csütörtöktől tetemes bírságot kockáztatnak a fizető utasaikat fuvarmegosztó alkalmazásokkal szerző gépkocsivezetők, akik nem rendelkeznek taxiengedéllyel.
A miniszter azt ígérte: a szaktárca hamarosan közvitára bocsátja, majd a kormánnyal is elfogadtatja azt a tervezetet, amely jogilag és műszakilag is szabályozza a fuvarmegosztó alkalmazások használatát az üzletszerű személyszállításban.
Az Uber betiltásáért több ízben is tüntetéseket szervező taxisok azt kifogásolták, hogy míg az ő működésüket számos engedély beszerzéséhez kötik, és alapfeltétel a kizárólag személyszállításra használt gépkocsi, az – utasok és autósok egymásra találását segítő – internetes alkalmazásokat működtető cégeknél bárki üzletszerű személyszállításra használhatja autóját, márpedig ez tisztességtelen konkurenciát jelent számukra.
A hivatalos fuvarozók által „kalóztaxisoknak” nevezett gépkocsivezetők megbírságolását eddig gyakorlatilag lehetetlenné tette az, hogy a taxitörvény szerint csak a „rendszeres” engedély nélküli üzletszerű személyszállítást lehetett büntetni, márpedig a rendszerességet egy egyszerű közúti ellenőrzés során nem lehet megállapítani.
A gazdasági szaksajtó szerint Romániában több tízezer – jövedelme után adózó és tb-járulékot fizető – gépkocsivezető áll szerződéses viszonyban az Uber, a Bolt (korábban Taxify) és a Clever fuvarmegosztókkal, és több mint kétmillió utas használja rendszeresen szolgáltatásaikat.
A csütörtökön hatályba lépett rendelettel törölték a „rendszeres” kifejezést, így ezentúl az alkalmi „taxisok” helyszíni megbírságolására is lehetőség nyílt Romániában.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!