Hogyan alakulnak az energiaárak? Egyelőre csak kevés szolgáltató adott meg április elseje után érvényes árszinteket
Fotó: Jakab Mónika
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót – figyelmeztetett kedden egy közleményben az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
2025. január 14., 17:152025. január 14., 17:15
Dumitru Chisăliţă szerint ha egy havi 99,99 kilowattóra áramot elhasználó fogyasztó szerződést köt egy szolgáltatóval, amelyik a platformon kilowattóránként 0,87 lejért kínálja az áramot, április elseje után arra ébredhet, hogy az eddigi 67,99 lej helyett 882,91 lejt, azaz 13-szor többet kell fizetnie havonta az elektromos energiáért.
Így aki nem olvassa el figyelmesen a szerződést, nincs tisztában azzal, hogy április elsejétől a szolgáltató egyoldalúan új árat állapíthat meg – magyarázta Chisăliţă.
A 14 közül csak három szolgáltató feltüntetett árai lesznek érvényesek április elseje után is: a PPC 1,38 lejért, az EON 1,79 lejért és a GETICA 8,38 lejért kínálja áfával együtt az áramot kilowattóránként – írja az Agerpres.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!