Mindenkire ráférne. Nyugdíjnöveléssel kecsegtet az új törvény (képünk illusztráció)
Fotó: László Ildikó
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás, főleg a kisnyugdíjasok körében.
2024. március 15., 17:012024. március 15., 17:01
Minderről Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter beszélt a Prima News egyik tévéműsorában. Az Adevărul portál által idézett tárcavezető emlékeztetett, a minimális szolgálati idő – amely alatt a munkavállaló hozzájárulást fizetett, így nyugdíjban részesülhet – 15 év marad az idén szeptemberben életbe lépő változtatások szerint, viszont a teljes munkaviszonyt rögzítő besorolás 35-ről 25 évre csökken.
– közölte Simona Bucura-Oprescu. Hozzátette: a különbséget az úgynevezett stabilitási jutalompontok adják, azok a pontok, amelyeket a kötelező 25 év felett ledolgozott évek után kap az öregségi ellátásban részesülő egykori munkavállaló. „Ha megnézzük a nyugdíjbiztosítási pénztárak munkatársai által végzett szimulációkat, láthatjuk, hogy főleg a kis nyugdíjak terén lesznek jelentős emelések” – jelentette ki a miniszter.
Aki szerint most egy minimálbérért 35 éven keresztül dolgozó nyugdíjas a minimális, 1281 lejes szociális juttatást kapja, viszont a változtatásoknak köszönhetően a jutalompontok 1900 lej körülire tornázhatják fel havi járadékát. A szociáldemokrata politikus a Prima News műsorában elmagyarázta, hogy a 25 év alatti szolgálati időt tekintve ezekért az esztendőkért nem járnak majd bónuszpontok.
Ugyanakkor szintén fontos újdonság, hogy akik 40 éven keresztül fizettek hozzájárulást a nyugdíjalapba, azoknak már nem számolnak fel úgynevezett büntetőpontokat, ha korhatár előtt nyugdíjba vonulnak.
Nagyon fontos, hogy a nyugdíjasok, főleg a nyugdíjazás előtt állók tudjanak erről, és ennek függvényében tervezzék meg karrierjüket, életüket” – emelte ki Simona Bucura-Oprescu.
Mint ismeretes, Romániában pontrendszer alapján számolják ki a nyugdíjakat, az összegyűjtött pontokat megszorozzák egy lejben meghatározott referenciaértékkel, mely évről évre nő az infláció, illetve a bruttó átlagbér reálértékének alakulása függvényében. Az új nyugdíjtörvény értelmében eszközölt újraszámolások szeptembertől többmilliárd lejes pluszkiadást generálnak az államnak, amelynek eddig is hasonló arányú „lyukakat” kellett évről évre befoldoznia az egyre kilátástalanabb jövő előtt álló állami nyugdíjrendszerben.
Februárban 1 139 603 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2172-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!