Mindenkire ráférne. Nyugdíjnöveléssel kecsegtet az új törvény (képünk illusztráció)
Fotó: László Ildikó
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás, főleg a kisnyugdíjasok körében.
2024. március 15., 17:012024. március 15., 17:01
Minderről Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter beszélt a Prima News egyik tévéműsorában. Az Adevărul portál által idézett tárcavezető emlékeztetett, a minimális szolgálati idő – amely alatt a munkavállaló hozzájárulást fizetett, így nyugdíjban részesülhet – 15 év marad az idén szeptemberben életbe lépő változtatások szerint, viszont a teljes munkaviszonyt rögzítő besorolás 35-ről 25 évre csökken.
– közölte Simona Bucura-Oprescu. Hozzátette: a különbséget az úgynevezett stabilitási jutalompontok adják, azok a pontok, amelyeket a kötelező 25 év felett ledolgozott évek után kap az öregségi ellátásban részesülő egykori munkavállaló. „Ha megnézzük a nyugdíjbiztosítási pénztárak munkatársai által végzett szimulációkat, láthatjuk, hogy főleg a kis nyugdíjak terén lesznek jelentős emelések” – jelentette ki a miniszter.
Aki szerint most egy minimálbérért 35 éven keresztül dolgozó nyugdíjas a minimális, 1281 lejes szociális juttatást kapja, viszont a változtatásoknak köszönhetően a jutalompontok 1900 lej körülire tornázhatják fel havi járadékát. A szociáldemokrata politikus a Prima News műsorában elmagyarázta, hogy a 25 év alatti szolgálati időt tekintve ezekért az esztendőkért nem járnak majd bónuszpontok.
Ugyanakkor szintén fontos újdonság, hogy akik 40 éven keresztül fizettek hozzájárulást a nyugdíjalapba, azoknak már nem számolnak fel úgynevezett büntetőpontokat, ha korhatár előtt nyugdíjba vonulnak.
Nagyon fontos, hogy a nyugdíjasok, főleg a nyugdíjazás előtt állók tudjanak erről, és ennek függvényében tervezzék meg karrierjüket, életüket” – emelte ki Simona Bucura-Oprescu.
Mint ismeretes, Romániában pontrendszer alapján számolják ki a nyugdíjakat, az összegyűjtött pontokat megszorozzák egy lejben meghatározott referenciaértékkel, mely évről évre nő az infláció, illetve a bruttó átlagbér reálértékének alakulása függvényében. Az új nyugdíjtörvény értelmében eszközölt újraszámolások szeptembertől többmilliárd lejes pluszkiadást generálnak az államnak, amelynek eddig is hasonló arányú „lyukakat” kellett évről évre befoldoznia az egyre kilátástalanabb jövő előtt álló állami nyugdíjrendszerben.
Februárban 1 139 603 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2172-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!