Mindenkire ráférne. Nyugdíjnöveléssel kecsegtet az új törvény (képünk illusztráció)
Fotó: László Ildikó
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás, főleg a kisnyugdíjasok körében.
2024. március 15., 17:012024. március 15., 17:01
Minderről Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter beszélt a Prima News egyik tévéműsorában. Az Adevărul portál által idézett tárcavezető emlékeztetett, a minimális szolgálati idő – amely alatt a munkavállaló hozzájárulást fizetett, így nyugdíjban részesülhet – 15 év marad az idén szeptemberben életbe lépő változtatások szerint, viszont a teljes munkaviszonyt rögzítő besorolás 35-ről 25 évre csökken.
– közölte Simona Bucura-Oprescu. Hozzátette: a különbséget az úgynevezett stabilitási jutalompontok adják, azok a pontok, amelyeket a kötelező 25 év felett ledolgozott évek után kap az öregségi ellátásban részesülő egykori munkavállaló. „Ha megnézzük a nyugdíjbiztosítási pénztárak munkatársai által végzett szimulációkat, láthatjuk, hogy főleg a kis nyugdíjak terén lesznek jelentős emelések” – jelentette ki a miniszter.
Aki szerint most egy minimálbérért 35 éven keresztül dolgozó nyugdíjas a minimális, 1281 lejes szociális juttatást kapja, viszont a változtatásoknak köszönhetően a jutalompontok 1900 lej körülire tornázhatják fel havi járadékát. A szociáldemokrata politikus a Prima News műsorában elmagyarázta, hogy a 25 év alatti szolgálati időt tekintve ezekért az esztendőkért nem járnak majd bónuszpontok.
Ugyanakkor szintén fontos újdonság, hogy akik 40 éven keresztül fizettek hozzájárulást a nyugdíjalapba, azoknak már nem számolnak fel úgynevezett büntetőpontokat, ha korhatár előtt nyugdíjba vonulnak.
Nagyon fontos, hogy a nyugdíjasok, főleg a nyugdíjazás előtt állók tudjanak erről, és ennek függvényében tervezzék meg karrierjüket, életüket” – emelte ki Simona Bucura-Oprescu.
Mint ismeretes, Romániában pontrendszer alapján számolják ki a nyugdíjakat, az összegyűjtött pontokat megszorozzák egy lejben meghatározott referenciaértékkel, mely évről évre nő az infláció, illetve a bruttó átlagbér reálértékének alakulása függvényében. Az új nyugdíjtörvény értelmében eszközölt újraszámolások szeptembertől többmilliárd lejes pluszkiadást generálnak az államnak, amelynek eddig is hasonló arányú „lyukakat” kellett évről évre befoldoznia az egyre kilátástalanabb jövő előtt álló állami nyugdíjrendszerben.
Februárban 1 139 603 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2172-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!