Mindenkire ráférne. Nyugdíjnöveléssel kecsegtet az új törvény (képünk illusztráció)
Fotó: László Ildikó
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás, főleg a kisnyugdíjasok körében.
2024. március 15., 17:012024. március 15., 17:01
Minderről Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter beszélt a Prima News egyik tévéműsorában. Az Adevărul portál által idézett tárcavezető emlékeztetett, a minimális szolgálati idő – amely alatt a munkavállaló hozzájárulást fizetett, így nyugdíjban részesülhet – 15 év marad az idén szeptemberben életbe lépő változtatások szerint, viszont a teljes munkaviszonyt rögzítő besorolás 35-ről 25 évre csökken.
– közölte Simona Bucura-Oprescu. Hozzátette: a különbséget az úgynevezett stabilitási jutalompontok adják, azok a pontok, amelyeket a kötelező 25 év felett ledolgozott évek után kap az öregségi ellátásban részesülő egykori munkavállaló. „Ha megnézzük a nyugdíjbiztosítási pénztárak munkatársai által végzett szimulációkat, láthatjuk, hogy főleg a kis nyugdíjak terén lesznek jelentős emelések” – jelentette ki a miniszter.
Aki szerint most egy minimálbérért 35 éven keresztül dolgozó nyugdíjas a minimális, 1281 lejes szociális juttatást kapja, viszont a változtatásoknak köszönhetően a jutalompontok 1900 lej körülire tornázhatják fel havi járadékát. A szociáldemokrata politikus a Prima News műsorában elmagyarázta, hogy a 25 év alatti szolgálati időt tekintve ezekért az esztendőkért nem járnak majd bónuszpontok.
Ugyanakkor szintén fontos újdonság, hogy akik 40 éven keresztül fizettek hozzájárulást a nyugdíjalapba, azoknak már nem számolnak fel úgynevezett büntetőpontokat, ha korhatár előtt nyugdíjba vonulnak.
Nagyon fontos, hogy a nyugdíjasok, főleg a nyugdíjazás előtt állók tudjanak erről, és ennek függvényében tervezzék meg karrierjüket, életüket” – emelte ki Simona Bucura-Oprescu.
Mint ismeretes, Romániában pontrendszer alapján számolják ki a nyugdíjakat, az összegyűjtött pontokat megszorozzák egy lejben meghatározott referenciaértékkel, mely évről évre nő az infláció, illetve a bruttó átlagbér reálértékének alakulása függvényében. Az új nyugdíjtörvény értelmében eszközölt újraszámolások szeptembertől többmilliárd lejes pluszkiadást generálnak az államnak, amelynek eddig is hasonló arányú „lyukakat” kellett évről évre befoldoznia az egyre kilátástalanabb jövő előtt álló állami nyugdíjrendszerben.
Februárban 1 139 603 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2172-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!