Mindenkire ráférne. Nyugdíjnöveléssel kecsegtet az új törvény (képünk illusztráció)
Fotó: László Ildikó
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás, főleg a kisnyugdíjasok körében.
2024. március 15., 17:012024. március 15., 17:01
Minderről Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter beszélt a Prima News egyik tévéműsorában. Az Adevărul portál által idézett tárcavezető emlékeztetett, a minimális szolgálati idő – amely alatt a munkavállaló hozzájárulást fizetett, így nyugdíjban részesülhet – 15 év marad az idén szeptemberben életbe lépő változtatások szerint, viszont a teljes munkaviszonyt rögzítő besorolás 35-ről 25 évre csökken.
– közölte Simona Bucura-Oprescu. Hozzátette: a különbséget az úgynevezett stabilitási jutalompontok adják, azok a pontok, amelyeket a kötelező 25 év felett ledolgozott évek után kap az öregségi ellátásban részesülő egykori munkavállaló. „Ha megnézzük a nyugdíjbiztosítási pénztárak munkatársai által végzett szimulációkat, láthatjuk, hogy főleg a kis nyugdíjak terén lesznek jelentős emelések” – jelentette ki a miniszter.
Aki szerint most egy minimálbérért 35 éven keresztül dolgozó nyugdíjas a minimális, 1281 lejes szociális juttatást kapja, viszont a változtatásoknak köszönhetően a jutalompontok 1900 lej körülire tornázhatják fel havi járadékát. A szociáldemokrata politikus a Prima News műsorában elmagyarázta, hogy a 25 év alatti szolgálati időt tekintve ezekért az esztendőkért nem járnak majd bónuszpontok.
Ugyanakkor szintén fontos újdonság, hogy akik 40 éven keresztül fizettek hozzájárulást a nyugdíjalapba, azoknak már nem számolnak fel úgynevezett büntetőpontokat, ha korhatár előtt nyugdíjba vonulnak.
Nagyon fontos, hogy a nyugdíjasok, főleg a nyugdíjazás előtt állók tudjanak erről, és ennek függvényében tervezzék meg karrierjüket, életüket” – emelte ki Simona Bucura-Oprescu.
Mint ismeretes, Romániában pontrendszer alapján számolják ki a nyugdíjakat, az összegyűjtött pontokat megszorozzák egy lejben meghatározott referenciaértékkel, mely évről évre nő az infláció, illetve a bruttó átlagbér reálértékének alakulása függvényében. Az új nyugdíjtörvény értelmében eszközölt újraszámolások szeptembertől többmilliárd lejes pluszkiadást generálnak az államnak, amelynek eddig is hasonló arányú „lyukakat” kellett évről évre befoldoznia az egyre kilátástalanabb jövő előtt álló állami nyugdíjrendszerben.
Februárban 1 139 603 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2172-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!